Ön Çapraz Bağ Kopması, Ameliyatı ve Sonrası

Sinan KaraoğluDiz1 Yorum

Ön çapraz bağ kopması belirtisi nelerdir? Acl ve ön çapraz bağ aynı bağdır, üst bacak ile alt bacağı birbirine bağlar, dizin stabilitesini sağlar. Ön çapraz bağ, dizimizin tam ortasında elimizle yokladığımızda hissedemeyeceğimiz kadar derinde bir bağdır. Ön çapraz bağ kopmasında ağrı ve içeriden pat diye bir ses hissedilebilir. Kopmanın ardından dizde bir boşluk hissi başlar ve dizini kontrol edemez duruma gelir.

Birçok spor dalında özellikle ülkemizde futbol, basketbol ve voleybol da  ani ve ters hareket ile ön çapraz bağ yırtılması veya kopması yaşanabilir.

birçok spor dalında ani ve ters hareket ile on caprz bağ yırtılması veya kopması yaşanabilir.

Ön çapraz bağ uyluk ve kaval kemiğini birbirine bağlar. Görevi de dizdeki sıkılık ve dengedir. Yani dizde ön çapraz bağ kopması olduğu zaman kemik birbirinden biraz daha bağımsız hareket eder ve normal dereceden daha fazla hareket eder.

Kişi, dizinde kaymalar hissedebilir, dizinde boşluk hissedebilir, dizine karşı bir güvensizlik vardır, sanki bir an dizim kayacak gibi hissedebilir. Yandaş patolojilere bağlı olarak ve beraberinde olan diğer durumlara bağlı olarak da ağrı hissedebilir. Dizini büküp açarken ağrı hissedebilir.

ön çapraz bağ nerede

ön çapraz bağ yapısı

Bağ Kopması Belirtileri?

Ön çapraz bağ kopması olduğu zaman, iki kemik arasında anormal hareket, fazla sürtünmeye ve daha sonra da dejenerasyona yani eklem kıkırdaklarında bozulmaya yol açabilir bu yüzden çok önemli bir yaralanmadır ve tedavisinin de önemli bir ölçüde cerrahi alarak yapılması gerekir. Ön çapraz bağ kopması sırasında kişi  kopma sesini duyabilir ve o bölgede bir ağrı hissedebilir. Ön çapraz bağ kopması sonrasında dizde şişlik görülecektir. Dizde doktor muayenesi ve Yapılan mr tetkiki ile rahatlıkla ön çapraz bağ yaralanması tespit edilebilmektedir.

ön çapraz bağ doktor muayene

ön çapraz bağ doktor muayene

 

on-capraz-bag-test
Ön çapraz bağ egzersizleri , ön çapraz bağ ameliyatı sonrası fizik tedavi hareketleri , ön çapraz bağ ameliyatı sonrası konularını aşağıda okuyabilirsiniz.

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası ne kadar süre sonra spora dönülebilir?

ön çapraz bağ kopması

ön çapraz bağ kopması

“Bu konuda biraz daha erkene çekme çabaları  var ama ben altı aydan önce spora dönülmemesini öneririm çünkü o an kişi kendini iyi hissedebilir ama bu biyolojik bir süreçtir. Mesela eliniz kesildiği zaman dikiş atıldığında derinin kaynaması için süreç vardır ve bunu öne çekemezsiniz, büyük oynamalar yapamazsınız. Yaparsanız birtakım riskleri almış olursunuz, el örneğinde olduğu gibi dikişi erken alırsanız, dikişler açılabilir.

Ön çapraz bağlar için de sporculara en az altı aydan aşağı dönüşü önermem. Ancak profesyonel oyunculara büyük bir baskı geliyor kulüp yöneticilerinden olsun, antrenörlerden olsun, futbolcunun kendisi de erken dönmek istiyor. Bu tip istemlerle erken dönüşler olabiliyor ama böylece büyük bir risk alındığını unutmamak gerekir.” Kesinlikle ön çapraz bağ ameliyatı sonrası iyi bir fizik tedavi yapılmalıdır. Fizik tedavi süreci de ameliyat kadar önem taşımaktadır.

Ön çapraz bağ kopması sonrasında sporcunun veya futbolcunun futbol hayatı bitebilir mi?
Ön çapraz bağda tekrar bir kopma olduğu zaman ikinci bir ameliyat yapılması gerektiğinde başarı şansı azalmış oluyor. Böyle durumlarda bir takım problemler yaşamak kaçınılmaz oluyor ve hastanın  şansı giderek azalıyor.on-capraz-bag-kopma

Ameliyat Gerekli midir?

Ön çapraz bağ ameliyatını yalnızca sporcular mı olmalıdır? Tabi ki hayır, ön çapraz bağ dizde dengeyi yani stabiliteyi sağlayan bir bağ olduğu için kişinin günlük yaşamını da olumsuz olarak etkileyecektir. Bu yüzden kişi yürürken, merdiven inerken veya günlük hayatında güvensizlik hissi yaşayacaktır. Bu yüzden ön çapraz bağ ameliyatı ve reconstrüksiyonu yapılmalıdır. Denge bozukluğundan dolayı diz de çıkma tekrar ederse kıkırdaklarda önemli zedelenmeler meydana gelir.

Ön çapraz bağ ameliyatı veya tedavisi geçmişte  ön çapraz bağ kopması tanısı koyulmayan veya tedavi edilmeyenler için de yapılabilir. Yani daha sonradan fark edilen durumlarda ön çapraz bağ ameliyatı olunabilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ön çapraz bağ ameliyatı artroskopik olarak yapılmaktadır. Artroskopi sebebiyle iyileşme ve tedavi süresi oldukça kısalıyor. Diziniz açılmadan kapalı olarak ameliyat yapılır, kamera yardımıyla bu ameliyat gerçekleştirilir. Kansız bir şekilde kapalı olarak ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ameliyat yaklaşık olarak 30-45 dk civarında sürer.

Ön çapraz bağ kopmasında kopan bağın ortamdan alınıp, yerine yeni bir dokunun transfer edilmesi olarak ameliyat gerçekleştirilir. Transfer edilen ölü doku vücut tarafından kabul edilip canlı bir doku gibi işlev görecektir.

Ön çapraz bağ ameliyatından sonra hasta 1 gün sonra taburcu edilebilir. Ameliyattan sonra 15-20 gün sonra iş hayatına geri dönebilirsiniz. Hekiminizle görüşüp yaptığınız işe göre değerlendirme yapılmalıdır.

Ameliyatı Sonrası Neler Yapılacak?

Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) ameliyatı yapılan hastalar için ilk 2 hafta önerileri:

Pansuman ve Yara Bakımı

Hastaneden ayrılmadan önce, dizinize elastik bandaj ve dizlik (immöbilizer) takılmış olacak.

on-capraz-brace

Pansumanınızı sudan korumak şartıyla duş alabilirsiniz.

 • Duşa girmeden önce elastik bandaj ve dizlik gibi ıslanıp etkilenecek malzemeleri çıkartınız.
 • Pansumanınız 2-3 günde bir kontrol edilmelidir.
 • Dikişleriniz operasyon sonrası 14’üncü günde alınmalıdır.
 • Dizinizin arkası ve aşağısında 3- 5 gün sonra morarmalar (ekimoz) olabilir. Bu ameliyatınız sırasında oluşan kanamaların zamanla cilt düzeyine çıkması, görülür hale gelmesidir. Yer çekimi nedeniyle kan aşağı ve arkaya doğru hareket ettiğinden bu renk değişikliği yara yerinden farklı bir yerde oluşur. Zamanla mor olan bu renk değişikliği yeşil ve sarıya dönüşür ve 1-2 hafta içinde tamamen kaybolur.

Ameliyat Sonrası Ağrı Kontrolü

 • Taburcu sonrası antibiyotik (1-2 saatte bir alınmalı), ağrı kesici (1-2 saatte bir tok karnına alınmalı) ve kan sulandırıcı (günde bir sefer tok karnına alınmalı) tabletlerini kullanmanız önerilir.
 • Antibiyotik ve ağrı kesici ilk 3-4 gün boyunca düzenli olarak alınmalıdır. Herhangi bir karın ya da mide ağrısı fark ederseniz ağrı kesici almayı bırakın ve doktorunuza haber verin.
 • Taburcu sonrası düzenli olarak günde I adet kan sulandırıcı tablet almanız gerekir. Eğer halen, özellikle geceleri ağrılarınız devam ediyorsa ağrı kesici de almaya devam edebilirsiniz.
 • 3-4 gün sonrasında sadece ihtiyaç halinde ağrı kesiciler alınabilir.

ön çapraz bağ ameliyatı sonrası pansuman Dizinizi 2 saatte bir 20 dakika buz parçaları konulmuş ve dışa su sızdırmayacak şekilde torbalar şeklinde soğuk uygulama yapılmalıdır.

Ayakta Durma, Yürüme ve Koltuk Değnekleri

 • Ayakta dururken; ameliyat yapılan bacağınız üzerinde diziniz geriye doğru kilitli şekilde durmalısınız.

Koltuk değnekleri yürürken aksamanızın devam etmesi durumunda kullanılmalıdır. En kısa sürede koltuk değneklerini bırakmaya ve mümkün olduğunca normal olarak yürümeye çalışmalısınız.koltuk değnekleri ile yürüme

 • Yürüme; Çift koltuk değneği ile tahammül sınırında yük vererek yapılmalıdır.

Yürürken spor ayakkabı giyilmiş, bandaj sarılı olmalıdır.

Size öğretildiği gibi önce topuğunuz yere gelecek şekilde (ve bu sırada dizinizin tam düz olduğundan emin olun) ve her iki koltuk değneği ameliyatlı bacağınızla eş zamanlı şekilde hareket ettirilerek yürüme işlemi yapılmalıdır.

 • Merdiven çıkarken sağlam ayağınızı ilk önce atıp daha sonra ameliyatlı bacağınızı onun yanına getirmelisiniz, merdiven inerken ise ilk önce ameliyatlı bacağınızı atıp daha sonra sağlam bacağınızı onun yanına getirmelisiniz.
 • Aksamadan mümkün olduğunca normal yürümeye çalışmalısınız. Eğer aksıyorsanız koltuk değneği kullanmaya devam etmelisiniz.

3 haftadan önce yüzmeyi  önermiyoruz. 6-8 haftadan önce dışarı da bisiklete binmeyi önermiyoruz.  Araç kullanmayı 4 haftadan önce önermiyoruz. Koşulara da 10-12 haftadan önce başlamamalısınız.  Ancak hastanın fiziki durumuna göre ve doktorun tercihlerine göre bu süreler değişebilmektedir. Egzersizlere başlama süreleri, spora başlama süreleri ve günlük aktivitelere başlama süreleri hasta-doktor arasında görüşülüp karar verilmelidir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyat Sonrası Egzersizler

Diz altına havlu-rulo konulup bastırılmalıdır.

(3*60) 5’er saniye.

•        Ayak güreşi (3*60) 5’er saniyeayak-guresi

•        Her iki diz arasına havlu ve yastık konulup sıkıştırılmalıdır. (3*60) 5’er saniye

rulo-ile-sıkma-egzersizleri

•        Alfabe egzersizi bacağınız düz şekilde iken havada A harfinden Z harfine kadar ayağınızla çizmeye çalışın. Bunu günde 5- 6 kez tekrarlayın.

Egzersiz bandı (Thereband) ile 4 yöne (Her yön için 3*60) 5’er saniye kuvvet çalışması.
 • Ayak bileği pompası ile ayağınızı yavaşça aşağı bastırıp yukarıya çekin. Bu egzersizi her 5- 10 dakikada birkaç kez tekrarlayın. Bu egzersize ameliyattan hemen sonra başlayıp tamamen jyileşene kadar yapabilirsiniz.

* İstirahatte iken ayak yüksekte tutulmalı, yükseltme için dizin altına değil ayak altına yastık ya da benzeri bir yükselti konulmalıdır.

Diz Bükme ve Hareketler
Yüzüstü (ters| yatarken, başkasının yardımı ile yapılacak.  Ağrı başladığında 15-20 saniye o seviyede beklenecek, ağrı rahatlayınca devam edilecek. Ayak 20- 30 saniyede hafifçe geriye alınıp 1 dakika beklenecek, sonra yavaş yavaş bırakılacak. (3*20)ameliyat sonrası diz bükme

Diz bükmenin yanı sıra, ilk iki haftada dizinizin tam düzelmesinin (ekstansiyon) geri kazanılması da önemlidir. İlk birkaç haftada, bu düzelmedeki kayıp sık karşılaşılan bir sorundur. Bunu önlemek için dizinizin değil, ayak bileğinizin altına yastık veya benzeri bir şey konulmalıdır. Diziniz hala tam düzelmiyor ise dizinizin üstüne 1-1,5 kilogram kadar kum torbası koyup dikkatinizi başka bir alana yoğunlaştırın (örneğin: kitap, gazete okuyup, Televizyon izleyebilirsiniz). Yer çekimi ve dizin üstüne koyduğunuz ağırlığın yardımıyla diziniz arkaya doğru açılacaktır.

Takip Randevuları/ Sorunlar

Doktorunuzla tekrar görüşmeniz 14’üncü günde yapılmalıdır. Bu süreye kadar dizinizle ilgili herhangi bir endişeniz olursa, doktorunuzu arayın. Özellikle yaranızda kızarıklık, ateş, şiddetli ağrı, akıntı gibi durumlarda ve bacakta ağrı, bacak çapında kalınlaşma gibi durumlarda mutlaka bir an önce hastaneye ya da doktorunuza başvurun.

Ön çapraz bağ kopması ve ön çapraz bağ ameliyatı soruları ve cevapları;

Soru: Hocam ben 20 haziran 2011 de sağ ayak ön çapraz bağ ameliyatı oldum, şu anda 7. haftanın içerisindeyim uygulanan yöntem hamstring idi. Ameliyat sonrası herhangi bir alet ve dizlik kullanmadım sizce bu ne derece doğru ? Bir de ben futbol oynama devam edeceğim 4. ayda antremanlara başladığımda nelere dikkat etmeliyim, antremanlara başlamadan önce nasıl bir süreç izlemeli miyim, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: Dizlik ve alet ameliyat yapan doktorun bileceği bir iş. Tabii ki dizliksiz postop rehabilitasyon uygulaması vardır. Ben çok kısa süre (1 hafta kadar) dizlik öneriyorum hastalarıma.
Diğer konu da doktorunuzun bileceği bir iş. Herkesin yöntemi farklıdır. Ben 3. ayda koşulara başlatıyorum. 6 aydan önce futbol oynamaya izin vermiyorum. Tabii ki kontrollü antremanlara 4,5 ayda başlanabilir.

Soru : Merhaba hocam  10 gün önce sağ diz ön çapraz bağ ameliyatı oldum. Ameliyatım 2.30 dk sürdü. Her şey çok güzel gidiyor,yalnız egzersiz hareketlerini yapamıyorum.ayağıma sürekli kramp giriyor, acaba sebebi nedir. Doktor olur dedi, dayanmalısın dedi, ama kramp olayı bende 3 senedir var. uyurken bile ayağıma kramp giriyor. acaba sorun teşkil eder mi? bir de ayağımı hastanede rahat rahat 90 derece bükebiliyordum. Şimdi ise 80 derece de zorlanıyorum. Salı günü kontrole gideceğim. Doktor ayağımı kalçana kadar getirmem gerektiğini söyledi, ama yapamıyorum. Bu fizik tedavi süreci ne kadar devam eder. Ne zaman tam olarak tam yürüyebilir hale gelebilirim, görüşlerinizi alabilir miyim ? Teşekkürler hocam.

Cevap : Bükmeniz öncekine göre azaldıysa dizde kan toplanmış olabilir ve iğne ile boşaltmak gerekebilir. 2-3 hafta içinde normal yürüyüşü kazanırsınız sanırım. Her hasta farklıdır. Bunu unutmayın ve doktorunuzla görüşün.

Ön çapraz bağ kopması Muayenesi ve Mr Kontrolü

Soru : Ön çapraz bağ kopması olduğu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi, rahatsızlığım 5 gün önce başladı. Sınıf öğretmeniyim, 37 yaşındayım ve hareket etmeyi severim. Ameliyat gerekiyorsa en geç ne zaman ameliyat olmalıyım. Ameliyat olmadığım taktirde beni neler bekliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

MR sonucu şöyle: Medial menisküs arka boynuzda grade 2 dejenerasyon izlenmiştir. Ön çapraz bağ orta ve distal 1/3 lük kesimi normal konum ve konfigürasyonda izlenmiş olup,bağ liflerinde ödematöz sinyal artımları gözlenmiştir. Proksimal 1/3 lük kesimde bağ lifleri demonstre edilememiştir. Femur medial kondilde fokal bir alanda trabeküler kemik iliği ödemi izlenmiştir. Popliteal fossada orta hatta yumuşak doku planlarında ve koşu eklem kapsülü posteriorunda ödematöz sinyal artıları izlenmiştir. Teşekkürler.

Cevap: Muayene bulguları da ön çapraz bağ yırtığını destekliyor mu? Bazen MR da yanılma olabilir.

Soru:  Hocam iyi günler ön çapraz bağ ameliyatı için Ankara da önerebileceğiniz bir doktor var mı? Gerçekten bu benim için çok önemli ve çok acil bir soru? Gerçekten güvenip şu doktor bu ameliyatı çok iyi yapar dediğiniz biri var mı? Sizin bu alandaki başarılarınızı bir çok yerden okuduğum için size danışmak istedim, şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Prof.Dr. Mahmut Nedim Doral, Prof.Dr. Mehmet Binnet, gidebileceğiniz isimlerdendir.
Geçmiş olsun

Soru:  23 yaşındayım ve bir süre futbol oynadım. sol dizimde ön çapraz bağlarımda esneme oldu. sonrasında ön çapraz bağ kopması yaşadım. hiç ameliyat olmadım. Güçlendirme yaptım. 3 yıl önce olmuştu bu olay ve bir kaç aydır ağrım oluyor. Ameliyat olmam gerektiği söylendi.

Benim işim sporla alakalı ve ameliyat sonrası işimi tekrar yapamamaktan korkuyorum. tedaviden sonra işime devam edebilir miyim? Ameliyatın riskleri nedir? beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap: Sporla ilgili bir işiniz varsa ameliyat daha da gerekli olmakta. Her ameliyatın riski vardır doğal olarak, ancak yüksek rskli bir ameliyat değildir bunlar. Asıl olmazsanız ilerde ki kötü sonuç kaçınılmazdır. Gecikme ile oluşan bazı hasarlar (özellikle kıkırdak) telafisi olmaz bir hal almaktadır, ağrılarınızın başlaması da buna işaret edebilir, çapraz bağ yırtığının kendisi direkt ağrı yapmaz. Fazla gecikmeden ameliyat olmanızı öneririm.

Soru : Ben 1 sene önce ACL ameliyatı oldum çift band tamiri yapıldı. Yalnız ön çapraz bağ ameliyatı sonrası hiçbir şekilde ne futbol oynadım nede başka bır spor yaptım. Geçenlerde çekmiş olduğum MR da posterior band da yırtık bulguları cıktı. Ameliyat olduğum doktora sordum posterior band kopmuş mu diye oda hayır zedelenmiş dedi.

Hocam açıkçası bandın zedelenmesi ne demek anlamadım ?
posterior bandın yırtık olması futbol oynamamı engellermi ? Ayrıca posterior bandın yırtık olması yeni bir operasyon gerektirir mi? Ön çapraz bağ konusunda çok iyi bir doktor oldugunuzu biliyorum o yuzden konuyla ilgili görüşleriniz ve tavsiyeleriniz benım için çok çok önemli. her şey için şimdiden çok teşekkür ederim

Cevap : Burada önemli olan klinik bulgular ve fonksiyonel stabilite durumunuz. Eğer şikayetiniz olmadan (dizinize güvensizlik hisetme, ağrı ve şişlik, olmaması, her iki bacak kuvvetinin eşit olması) aktivitelerinizi yapabiliyorsanız posterior bandın hasarı çok da önemli olmayabilir ve spor yapabilirsiniz.
En iyisi bir spor hekimi tarafından spora dönüş öncesi testlerinizin yapılmasıdır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Rehabilitasyon

Soru : Ben 13 ay önce Ön çapraz bağ ameliyatı oldum. Sadece ilk 3 ay düzenli egzersizlerimi yaptım daha sonra hiç yapmadım. Geçenlerde çektiğim MR da ACL sağlam fakat posterior band da yırtık bulguları çıktı. Ayrıca 13 ay geçmesine rağmen ben hala dizimde güvensizlik hissediyorum. Zaman zaman şişlik oluşuyor, zorlayınca ağrı oluyor.

Hocam benim sorum şu: Sizce bu şikayetlerim varken tekrar ameliyat olmam gere kir mi ? Yoksa iyi bir spor hekiminin belirleyeceği bir rehabilitasyon programıyla bu şikayetlerim geçer mi? Ayrıca hocam keşke İstanbul veya Ankara da ikamet ediyor olsaydınız. Kayseri ulaşım anlamında biraz zor oluyor.

Cevap :  Ben öncelikle spor hekimi ile rehabilite etmeye çalışırdım ve  sonrasında hala güvensizlik varsa revizyon cerrahisi (tünel yerleşimine göre, total ya da izole bant revizyonu) yapılmasını düşünürdüm.

Diz bağlarının zedelenmesi ve Ön çapraz bağ ameliyatı olmazsam ne olur ?

Soru :  Sinan bey merhaba Eski sporcuyum. Basketbol maçında dizim döndü çekilen MR da menisküste 3 yırtık dizde dejenerasyon ve elle yapılan muayenede de ön çapraz bağının kopuk olduğu  belirtildi. Fakat çekilen mr raporunda ön çapraz bağ zedelenmesi diye belirtilmekte ve Doktor da ödemden dolayı tam bir yorum getirememektedir.

Bu saatten sonra Aktif spor yapmayacağım 33 yaşındayım açıkçası ameliyatta olmak istemiyorum hayatımı idame ettirme noktasında ileride ne gibi zorluklarla karşılaşabilirim sizce ameliyat olmalımıyım. İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Cevap : Elle muayenede eğer doktor çapraz bağ yırtılması diyor ise bence MR’a değil muayeneye güvenmek gerekir (Doktorun tecrübesiyle değişmekle beraber). 33 yaş genç bir yaş sayılır ve aktif yaşantı da ameliyat gerekliliği doğurur bana göre. Bu durumda ameliyat olmanızı öneririm. İlerde ameliyat olmak aynı başarıyı vermeyebilir, ayrıca menisküs tamir şansınız ilerde  (varsa eğer) kaybolabilir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Soru : Merhaba 21 gün önce Diyarbakır Asker Hastanesinde ön çapraz bağ ameliyatı oldum ve hava değişimi için İzmit’e ailemin yanına geldim. Geçen hafta dikişlerimi aldırmak için gitmiş olduğum Gölcük Asker Hastanesinde dikişlerimi aldılar .

Fakat fizik tedaviye başlamak için ilk 5 haftanın geçmesini beklemem gerektiğini söylediler. Vermiş oldukları hareketleri (dizimin altında havlu koyup bastırma, bacağımı yerden kesip bekleme ve bükme) düzenli olarak söyledikleri miktarlardan da fazla yapıyorum fakat dizim henüz 110-120 derece arası bükülüyor. Daha fazlasını da bükebilirim belki ama acı çok artıyor ve dizime zarar vermekten korkuyorum.Daha fazlası için zorlamam da bir sakınca var mı?

Bir de ben hala çift değnekle yürüyorum fakat dizime biraz daha fazla ağırlık vermeye başladım, 5. haftaya kadar çift değnekle mi gezmem gerekiyor?

İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

Cevap : İzmit’den yazdığınız yazılı sistemde. Orada Prof.Dr. Sefa Müezzinoğlu gibi bu konuda çok kıymetli bir hoca var. Ayrıca Doç.Dr. Yavuz Kocabey’e de ulaşabilirsiniz. Güvenerek onlara gitmenizi ve sorularınızı yerel olarak çözmenizi öneririm.
Geçmiş olsun

Soru: Öncelikle bana yardımcı olacağınız için teşekkür ederim hocam, benim sol ayakta ön çaprazlar kova tipi kopuk var 4 aydır bu ayağım böyle bu ayağımı bayramdan sonra ameliyat olacağım yanı benim soracağım. Hocam benim sol dizim aynı belirtileri gösteriyor günlük ağırlık çalışıyorum sizce bana sol ayak için bir öneriniz var mı

Sağ Diz: Bulgular;

Kemik striktür tabiidir.
Retropatellar kartilaj normaldir.
Quadriceps ve patellar tendon kontur, kalibrasyon ve sinyal intensiteleri tabiidir.
Anterior krusiat ligaman açılanması azalmıştır.
Lateral kolleteral ligaman kontur, kalibrasyon ve sinyal intensiteleri tabii olarak değerlendirilmiştir.
Medial menisküs anterior ve posterior hornda grade 2 sinyal artışı izlenmektedir.
Lateral menisküs anterior ve posterior hornları tabiidir.
Retro ve suprapatellar alanda sıvı artışı izlenmektedir

Cevap: Gençlerde  ön çapraz bağ kopması vakalarında ameliyat yapmak gerekir. Bir an önce ameliyat olmanızı tavsiye ederim.

Soru : Tibia proksimalinde yağ baskılı T2 ağırlıklı serilerde hiperintens, kemik ödemi izlendi. Anterior cruciate ligamentte T2 ağırlıklı serilerde hiperintens, rüptür izlenmektedir. Femur lateral kondilde kemik ödemi izlendi. Medial menisküs posterior boynuzda grade II dejenerasyon mevcuttur. lateral menisküs anterior ve posterior boynuzda grade Ibdejenerasyon izlendi.

Posterior cruciate ligament normaldir. medial kolateral ligamenentte grade I sprain izlendi. Lateral kolateral ligament normaldir. Quadriceps tendonu ve patellar ligament normaldir.. suprapateller bursada ve eklem içersinde belirgin sıvı izlendi. 
bu durumda ne yapmalıyım.

Cevap : Öncelikle MR (emar) tek başına karar için yeterli güvenilirlikte değildir, bunu söylemek isterim. Bu yüzden Klinik olarak muayene ile de sağlamasını yapmak şartıyla, böyle bir durumda ameliyat olmanızı öneririm. Genç ve aktif yaş grubunda ön çapraz bağ yırtılması için ameliyat kararı bana göre daha doğrudur.

 

İkinci kez menisküs ameliyatı önerir misiniz?

Mekanik bulgu varsa evet. Çünkü menisküs tedavi edilmiş ve daha sonra bir başka yerinden tekrar yırtılmış olabilir veya birinci tedavide çok yeterli bir düzeltme yapılmamış olabilir. Doktorun bu konuda hassasiyet göstermesi gayet normal çünkü mümkün olduğu kadar az menisküs dokusunu çıkartmak hastanın avantajınadır. Hastanın lehine çıkarılan menisküs miktarı azsa ikinci bir ameliyat gerekebilir.”

Sinan Bey ‘ in daha önce tedavisini gerçekleştirdiği hastalardan bir kısmı bu sayfada yer almaktadır.