Menisküs Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Sinan KaraoğluDiz

Menisküs ameliyatı sonrası süreçleri ve sorularınızı bu yazımızda bulacaksınız. Yazımızı detaylı şekilde okumanızın faydanıza olmasını temenni ederiz.
Rehabilitasyon sürecinizde egzersizler çok önemlidir. Menisküs egzersizlerini de bu yazıyı okuduktan sonra en alt kısımdan tıklayarak okumalısınız. Egzersizlerinizin düzenli ve başarılı şekilde yapılması hem dizinizin eski sağlığına kavuşması için hem de menisküs ameliyatı tedavi süresinin kısalması için çok önemlidir.

Menisküs Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci: Ameliyat sonrasında iyileşme süreci esas olarak operasyonun içeriğine ve boyutuna bağlıdır. Daha sonra ki süreçte ise menisküs rehabilitasyonuna bağlıdır. Dizinizde ve bacağınızda ki elastik bandaj menisküs ameliyatı sonrasında oluşacak şişlikleri en aza indirmek amacıyla takılmıştır. Ameliyat sonrasında ayak ve ayak parmaklarını oynatmak kan dolaşımını artırır.

Koltuk değneklerinizi 3-4 hafta içerisinde bırakabilirsiniz. Olabildiğince erken bırakmanız tedavi sürecinizi hızlandıracaktır.

Menisküs Ameliyatı Sonrası Spor

Genellikle amatör sporcular için 6 ay civarında spora dönüş mümkündür. Ancak ameliyat sonrasında yapılacak kontrollerde spora dönüş zamanı için doktorunuzla kesinlikle görüşmeniz gerekmektedir.

En doğru kararı doktorunuz, fizyoterapistin ve siz vereceksiniz. Operasyonun içeriği ve fizik tedavi sürecinin ne kadar iyi geçtiği süreyi belirleyecektir. Spora erken dönüş için diz bölgesinde bulunan kas gruplarının güç durumları da önemlidir. Yani özellikle profesyonel sporcularda futbol oynanır mı, futbol oynamayı 5-6 aydan önce tavsiye etmiyoruz.

Özellikle halı sahalarda ters hareketlerin oluşması sebebiyle halı sahalara direk dönüş diziniz için tehlikeli olacaktır. Futbola dönüş için öncelikle düz koşulara başlanmalı, daha sonra topsuz çalışmalara ardından bireysel olarak top ile çalışma yapılabilir.

En son olarak da idmanlara katılım yapabilirsiniz. Güvenli hissettiğiniz zamanda futbol maçlarına çıkabilirsiniz.

Menisküs ameliyatı sonrası yüzme, kasları risksiz olarak güçlendirmek isteyenler için yüzmeyi  tavsiye ediyoruz. Özellikle 3-4 aydan sonra su yürüyerek ve yüzerek bacak ve dizlerdeki diğer kasları da güçlendirmiş oluruz. Tekrar bir sakatlığa maruz kalmamanız için ameliyat sonrası tüm aktiviteleri yaparken ilk günlerde çok dikkat ederek başlamanızı öneriyoruz.
Yüzme menisküs ameliyatı sonrası yapılabilecek az riskli bir spordur.

menisküs ameliyatı sonrası yürüyüş

menisküs ameliyatı sonrası yürüme

Menisküs Ameliyatı Sonrası Yürüme:

Yataktan kalkabildiğiniz ilk andan (genellikle ameliyattan bir gün sonra) itibaren yürüyüş yapmanız önerilir. Yürüdüğünüz zamanı ve mesafeyi giderek artırmalısınız. Yürüme kan dolaşımını artırır ve iyileşmenizi hızlandırır. Ancak düşündüğünüz kadar güçlü veya dengeli olmayabilirsiniz.

Zira özellikle menisküs ameliyatından sonraki ilk günlerde ayağa kalktığınızda başınız dönüp, mideniz bulanabilir. Bu tansiyon düşmesinin işaretidir ve bayılıp düşmenize bile sebep olabilir. Bu yüzden kendi güvenliğiniz açısından, ilk ayağa kalktığınız birkaç yürüyüşte hemşirenizi mutlaka size yardım etmesi için çağırınız.

Fzik tedavi mutlaka bir uzman ile yapılmalıdır. Uzmanın daha önceki tecrübeleri ile çalışmanız süreci başarılı şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır

Menisküs ameliyatı sonrası dikişler ne zaman alınır:

Ameliyat sonrası dikişler genellikle 10 veya 15 gün sonra alınır. Dikişlerin bu süre zarfında suya değmemesi gerekmektedir. Bunun için menisküs ameliyatı sonrasında banyo yapılır mı şeklinde soran hastalarımıza streç film sararak banyo yapmalarını öneriyoruz.

Menisküs ameliyatı sonrası kanama, Egzersizlerinizi yaparken dizinizde kanama meydana gelebilir durumu doktorunuza bildirmeniz daha uygun olacaktır.

Menisküs ameliyatı sonrası işe gidebilir miyim diyorsanız, ofis de veya oturarak çalışıyor iseniz 10-15 gün arası işinize dönebilirsiniz fakat kesinlikle ameliyat sonrası egzersizlerinizi aksatmayınız. Fizik tedavi menisküs, ön çapraz bağ ve aşil tendonu ameliyatlarında çok önemlidir

Menisküs Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Ameliyat bölgenizde yanma şeklinde ağrılarınız olacaktır. Ameliyat bölgenizde sıcaklık olacaktır. İlk iki gün içerisinde dizinizin üzerine buz uygulayabilirsiniz. Günde beş altı kez 15 ile 20 dakikalık buz uygulamaları, dizinizdeki ağrı ve şişliğe karşı faydalı olacaktır. Ameliyat sonrası ağrı çok yoğun şekilde ise doktorunuz ile görüşüp ağrı kesici alabilirsiniz.

ameliyatı sonrası buz uygulama

soguk kompress

Menisküs ameliyatı sonrası belinizden iğne ile uyuşturma yapılıp(spinal anestezi) şeklinde ameliyat yapıldı ise dikkat edilecek 2 nokta vardır. Menisküs ameliyatı öncesinde muhtemelen doktorunuz tarafından sıvı alımını azaltmanız yönünde bir bilgi almış olmalısınız. Zira menisküs ameliyatı sonrasında spinal anestezi yapıldığı için 4-5 saat süreyle belden aşağınız uyuşuk olacak ve idrarırınızı yapamayacaksınız. Eğer mesaneniz (idrar kesesi) çok dolar ve idrar yapamaz iseniz bu size kasık ve alt karın bölgesinde ağrı yapacaktır.

Bu durumun oluşmaması için idrar yapana kadar fazla sıvı almamak ve mesane üzerine (alt karın-kasık bölgesi) sıcak su torbası uygulamak faydalı olur.

Spinal anestezi sonrasında görülebilecek diğer bir durum ise baş ve ense ağrısı oluşmasıdır. Spinal anestezi sonrasında ağrı olmaması için de ameliyattan sonra fazla ayağa kalkmamak ve bol sıvı almak gerekir. Anestezi sonrası sıvı alımına idrar yapabildikten sonra başlanmalı, günde 3-4 litre alınmalı ve bu sıvıların bir kısmının da kafein (başka bir sebeple sakınca yoksa) içermesi önemlidir.

Kahve, kola ve çay kafein içermektedir. Genellikle spinal anestezi olduktan 3 gün sonra baş ağrısı olasılığı azaldığından, normal sıvı alışkanlıklarınıza geri dönebilirsiniz..

Menisküs ameliyatı sonrası şişlik, ayak şişmesi, diz şişmesi ;

Bacağınızda ve dizinizde bir şişlik olması gayet normaldir. Şişmenin çok fazla artmaması için elastik bandaj uygulanmıştır. Bandaj üzerinden buz torbası veya soğuk kompress uygulayarak şişmeyi azaltabilirsiniz. Her 2-3 saat de bir 15-20 dakika buz uygulaması yapabilirsiniz. Buzu direk olarak cildinize temas ettirmeyiniz ya bandajın üzerinden buz torbanızı koyun ya da havluya sararak uygulayın.

Ameliyat sonrasında dizinize sonda takılmıştır, kanamayı dışarıya almak ve şişliği önlemek için sonda bağlanır. Yatarken ayağınızın altına 2-3 yastık koyarak kalp seviyesinden yüksekte tutup ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz.

Artroskopi sırasında verilen su diz içerisinde bulunmaktadır ve zamanla vücut bu suyu alacaktır. Cerrahi sonrası ekleminizde dolgunluk veya şişlik olabilir. Artroskopi esnasında dizinize verilen suyun bir kısmı içeride kalmış olabilir, bu zamanla vücut tarafından emilecektir.

menisküs ameliyatı sonrası

menisküs ameliyatı sonrası neler yapılmalı

 

Menisküs Ameliyatı Sonrası kaç gün rapor verilir;

3 hafta kadar rapor verilmesi bence uygundur. Rapor süresi özellikle hastanın çalışmakta olduğu işin türüne göre ve hastanın cinsiyeti,yaşı ve fiziksel durumuna göre değişebilir.

Dizlik kullanımı, Dizlik kullanımını spor aktivitelerinin ilk günlerinde kullanılması stabiliteyi sağlamak için yapılabilir. Ancak alışkanlık kazanılmaması için daha sonraki günlerde çıkarmanızı öneriyoruz.

Ameliyat sonrası araba kullanmak için 3-4 ay beklemenizi öneriyoruz özellikle ani bir harekette veremeyeceğiniz bir refleks kaza yapmanıza sebep olacaktır.

Dizde ses, Dizinizde ameliyat sonrası sesler geliyor ise özellikle egzersizler sırasında duyuyor iseniz doktorunuz ile görüşmelisiniz. Diziniz ile ilgili olarak başka problemlerde yaşıyor olabilirsiniz.

Dizde takılma, menisküs yırtığı dizde takılmalara sebep olmaktadır. Ameliyat sonrası takılma problemi yaşamanız durumunda sorununuz nüksetmiş olabilir tekrar doktorunuzla görüşerek muayene olmanız faydalı olacaktır.

Kireçlenme, hastalarımızın fizik tedavisini iyi yapmadığı zamanlarda özellikle diz bükme egzersizlerini yapmadıklarında bu durumla karşılaşıyoruz. Doktorunuzla ve fizik tedavi uzmanınız ile konu değerlendirilmelidir.

Menisküs Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Olur bununla ilgili detaylı bilgi için de yazımızı okumalısınız.

meniskus-egzersizi-bukme

[irp posts=”7132″ name=”Menisküs egzersizleri ve Diz Güçlendirme Egzersizleri”] Prof. Dr.  Sinan Karaoğlu’na Soru Sormak için Tıklayınız