Düz taban Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinan KaraoğluDizYorum Yapın

Düz taban toplumda sık görülen ve yaşam kalitesini düşüren ortopedik bir sorundur. Ayakta  iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşundan kaynaklanıyor. Bazen fizyolojik gelişimin bir parçası oluyor, bazen de tedavi gerektiriyor.

 Düz taban belirtileri

  • Ayaklarda içe basma ,
  • Yürüme ile artan ağrı,
  • Akşam saatlerinde kaval kemiği ağrısı,
  • Bel problemlerinin tetiklenmesi,
  • Erken yorulma
  • Spor kabiliyetinde azalma gibi belirtiler arasındadır. Bu gibi belirtiler görüldüğünde ve kişini şikayetleri de varsa  bir hekim tarafından görülmesi gereklidir.

Ayağın görevlerinden biri, vücudun yük taşıma yeteneğine yardımcı olmak. Ayak, her yere basma hareketinde topuktan  öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşuna düz tabanlık denir.

düz taban nedir

Düz taban nedir – Normal taban ile olan farkı

Çocuklarda Düz Tabanlık

Çocuklarda 3 yaşına kadar  görülebilir. Bunun en önemli nedeni, ayak tabanındaki yağ yastıkçıklarının ve ayak ile ayak bileğini tutan bağların henüz tam gelişmemiş olmasıdır.
8 yaşına gelindiğinde ayak şekli büyük oranda belli olur. Burada önemli nokta, düz tabanlığın hangi tipinin söz konusu olduğunun teşhis edilmesidir.

Çünkü bunlardan biri fizyolojik gelişimin bir parçasıyken, diğeri tedavi gerektirebilir.

cocuklarda-duz-tabanlik

çocuklarda düz tabanlık teşhisi

Düz taban olmak sakatlığa yol açabilir ,

düz taban belirtileri nasıl olur

düz taban belirtileri nelerdir

Düz tabanlık, erken tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklar oluşabilir.

İki çeşit düz taban var:

1-Esnek Düz tabanlık:

Ayak boştayken taban kavisi görülür, yere basıldığında taban düzleşmesi olur. Genetik yatkınlık yoksa 8-10 yaşından sonra bu durum kendiliğinden düzelebilir.

2-Rigit Düz tabanlık:

Ayak boştayken de, basarken de kavis oluşmaz. Ayak kemiklerinin aralarındaki uyumun bozulması sonucu ortaya çıkabilir ve tedavi edilmezse kalıcı problemlere yol açabilir.

Düz Taban Tedavisi?

Öncelikle tecrübeli bir ortopedi uzmanından yardım alınması gerekir. Ağrısız düz tabanlıkta tedaviye ihtiyaç olmaz, ağrılı olanlarda ise şunlar önerilir;

Ayakkabı modifikasyonu,
Ayak kavisini destekleyen tabanlık veya ortez kullanımı,
Ağrıyı hafifleten antienflamatuar tedavi,
İstirahat ve buz uygulaması,
Fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi uygulamalar ile tedavi yapılabilir.

Düz tabanlığın  önemli oranda 3 yaşına kadar görülmesinin en önemli nedeni, ayak tabanındaki yağ yastıkçıklarının ve ayak ile ayak bileğini tutan bağların henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Çocuk 8 yaşına geldiğinde ayak şekli büyük ölçüde belli olur.

Burada dikkat edilmesi gereken belirtilere göre düz tabanlığın hangi tipinin söz konusu olduğudur. Bunun mutlaka erken dönemde teşhis edilmesi gerekir. Çünkü vakaların bir bölümü tedavi gerektirmeyen normal fizyolojik yapının bir parçasıyken, diğer bir bölümü de tamamen tedavi gerektiren bir rahatsızlık olabilir. Teşhisin konulmasında ayak yere tam basar pozisyonda çekilen röntgen grafisi de ayrıca tanıda yardımcı olabilir.

Yürürken ve merdiven çıkarken zorlanma, ayakların çabuk yorulması ve ayak parmakları üzerinde durmada güçlük çekmek, düz tabanlığın belirtisi olabilir. Çocuklarda 3 yaşına kadar %70-89 oranında görülebilir. Eğer genetik yatkınlık söz konusu değilse, 10 yaşından sonra bu durum kendiliğinden düzelir .

Ortopedik olduğu söylenen sert, esnek olmayan ve kısıtlayıcı özellikteki ayakkabılar çocuklarda gereksizdir hatta bazen zararlıdır da. Bu nedenle ailelerin çocuklarına ayakkabı seçerken uyması gereken kural; “sağlıklı ayak için normal ayakkabı, ortopedik sorunu olan ayak için ise ortopedik ayakkabıdır’’ şeklinde olmalıdır.

Yani sağlıklı ayak için ortopedik ayakkabı gerekli değildir. Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalarda ayakkabıların ayak çukurluğunun (longutidinal ark) oluşumda zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Yine başka bir çalışmada ayakkabı giyenler ve giymeyenler kıyaslanmış ve ayakkabı giyen çocuklarda daha yüksek oranda  düz tabanlık geliştiği görülmüştür.

Çocuklarda ayak gelişimi, ailelerin ortopedik ayakkabı ısrarı nedeniyle olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda patik gibi yumuşak ayakkabılar tercih edilmesi ayak sağlığı açısından daha uygundur.

Çocuk ayağı için en sağlıklı olan ayakkabı, kıvrıldığında topuk kısmı ile burnu değecek kadar yumuşak olan ayakkabılardır. Ortopedik bot veya ortopedik tabanlık; çocuğun ayağının gelişimine ya da düz tabanlığın düzelmesine katkı sağlamamaktadır.

Ancak, çocukta aktivite ile baldırlarda ağrı, çabuk yorulma şikayetleri varsa destek amaçlı olarak ortopedik bot yada tabanlık kullanılabilinir.

Erişkinler için ise ayağın hareketlerini en az şekilde kısıtlayacak, ayağın ortopedik yapısını bozmayacak ama onu dış etkenlerden koruyacak kadar kalınlığı olan esnek ayakkabılardır.

Düz tabanlığa eşlik eden en sık belirti, içe basmadır. Ayağın yük taşıma yeteneğinin bozulması ayak yapısında iç tarafa yük binmesine ve bu sebeple ayakta içe basma sorununun olmasına yol açar.

Ayrıca beraber görülen diğer bulgular; yürüme ile artan Ağrı, akşam saatlerinde oluşan kaval kemiği ağrısı, bel problemlerinin tetiklenmesi, erken yorulma ve spor problemlerinde azalmadır.
Düz taban tedavisinin gecikmesi kalıcı sakatlık nedeni olabilir.
düz taban

Düz taban tedavisi için her zaman ameliyat gerekli değildir.

Bazı düz tabanlık vakalarında ise  sorunun ortadan kaldırılması için düz tabanlık tedavisi olarak ameliyat gereklidir. Cerrahi yöntemler, ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı yapılacak ameliyatın türü hakkında hastasını bilgilendirecektir.

Plattfuß tedavisi almanya da ve yurtdışında doktorların raporlarına bakarak Plattfuß nedir şeklinde soran hastalarımız içinde yazımızdan bilgi alınabilir ve Sinan Karaoğlu iletişime geçilebilir.

Sinan Beye düz taban ile ilgili yöneltilen sorular ve cevapları :

Soru : Yaklaşık 3 sene önce düz taban ayak olduğumu fark ettim yani babam fark etti , sol ayağımda düz tabanlık var sadece , babam ilk önce ayakkabıcı bir arkadaşına danıştı. Ayakkabının içine koyulan tabanlıklardan aldık 1.5 sene kadar kullandım ve rahatsız etti beni özellikle de yazları ve hala düz tabanlık kullanıyorum , sonra doktora gittim düz tabanlık için doktor baktı evet var dedi.

Ne yapmalıyım dedim hiç bir şey yapma dedi benim oğlumda da var falan dedi gönderdi öyle beni, sizce ne yapmalıyım ? Ve düz tabanlığın dezavantajı nedir yani düz taban olunca nasıl bir sorunla karşılaşabilirim.

Cevap : Çoğu kişi sorunsuz yaşama devam eder. Şikayetiniz yoksa bir şey yapmanıza gerek yok.

Soru : Merhaba hocam ayağımda taban düşüklüğü varmış ve yolda biraz fazla yürüdüğümde ayaklarım ağrıyor sebebi taban düşüklüğü olabilir mi?

Cevap : Ağrı sebebi olabilir. İki tip taban düşüklüğü (düz tabanlık) olur. esnek olan önemli sayılmaz, egzersiz vs ile şikayetler giderilebilir. Sert olan tipi ise daha ciddi tedaviler gerektirebilir. Tabanlık, egzersiz vs ile geçmez ise ameliyat da gerekebilir. Sizin durumunuzun hangi tipe uyduğunu anlamak için muayene ve filmleri görerek düz taban belirtileri var mı karar vermek gerekir.
Geçmiş olsun

Soru : Mrb doktor bey sizden beni aydınlatmanızı rica edeceğim. 16 yaşındayım lise 2 ögrencisiyim 2 sene sonra mezun olacam ve hayalim deniz harp okul veya polis akademisi bunun için gayret gösteriyorum.

Ama araştırdım benim ayağımda düz tabanlık var ama hiçbir şikayetim yoktu gayet iyi koşuyorum spor yapıyorum ama ileride hayalime engel olacagı söylenince doktora gittim bana sordu ağrın var mı dedi yok dedim.peki neden karşımdasın dedi anlattım olayı ayaklarıma baktı bana tam düz taban olmadığımı söyledi ve benle ilgilenmedi.

Ben ayağımı kaldırdığımda kavisim oluşuyor. Basınca çöküyor ağrım vb şikayetlerim yok bana yardımcı olur musunuz? Ayağımı 2 sene içerisinde eski haline döndürmek için ne yapmalıyım, ilginiz için teşekkür ederim.

Cevap : Anlattığınız durum “flexible (esnek) düz tabanlık” muhtemelen. Bence engel olmaz hayallerinize. Son yönetmelikleri incelemek lazım yine de.

Düz taban Mülakat Sorusu

Soru : Merhaba ben 17 yasindayim düz tabanım harp okulllarının mülakatlarina girmek istiyorum fakat bu bir sorun esnek düz tabanim röntgen çekildiginde belli olur mu , ayagimi kasip ortopedikmiş gibi göstersem fark edilir mi ?

Cevap : Esnek düz taban durumu çok ağır değilse fark edilmeyebilir.

Soru :  Slm hocam benim 7 yaşındaki oğlumun ayakları düz taban aynı zamanda sol diz posteromedial alanda 49x37x12mm boyutlu diz eklemiyle iştiraklı septasyonlu kistik lezyon mevcut ayrıca popliteal bölgede 31x16x14mm boyutlu baker kisti mevcuttur yanlız hiç ağrısı yok.

Doktorumuz ameliyat etmek istedi bizde okullar kapanınca ettirelim diye düşünüyoruz ama ne kadar doğrudur kararsızım lütfen bu konu hakkında yardımcı olur musunuz. Acaba ameliyat ettirmemizde bir sakınca var mı, sonra yenileme ihtimali var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim, teşekkürler hocam saygılar…

Cevap : Düz tabanlığıyla alakalı ayrıntılı bilgiye web sitemden ulaşabilirsiniz. Büyük ihtimalle fizyolojik (hastalık sayılmayan) bir düz tabanlık vardır çocuğunuzda, sadece egzersiz önerilir ve tabanlık vs gerekmez.

Baker kisti ise kaide olarak esas hastalık değil sekonder (yandaş belirti) bir durumdur. dolayısıyla ameliyattan önce esas sebep (genellikle diz içinde bir sorun olur) araştırılmalıdır.

Soru : Merhaba Doktor bey 19 aylık oğlum var ,ayaklarını hafif içe basıyor ama sağ ayağında biraz daha fazla var. Ayakları tombul ondan mı bilmiyorum. Ayakkabıları nıke-puma spor modellerini tercih ediyoruz. Yanlış mı yaptık bilmiyorum, evde hiç ayakkabı giydirmedim. 15 aylıkken bağımsız yürümeye başladı.

Şimdi ne yapmalıyız, bir uzmana götürsem mi? Şimdi yaz için sandalet düşünüyorum tavsiyeleriniz neler,birde ev ayakkabısı giydirmelimiyiz?Cevabınızı merakla bekliyorum ilginize teşekkürler.

Cevap : En uygun ayakkabı esnek ve tabanı düz(basit) ayakkabılardır. Bu yaşlarda çocuklar zaten düz taban olurlar. Çok müdahale etmemek gerekir. Yine de emin olmak için ayak konusunda ya da pediatrik ortopedi konusunda uzman bir doktora götürmeniz de fayda olur.

Soru : Hocam iyi günler, ben yaklaşık 3 sene önce düz taban olduğumu fark ettim yani babam fark etti , sol ayağımda var sadece, babam ilk önce ayakkabıcı bir arkadaşına danıştı ve ayakkabının içine koyulan tabanlıklardan aldık 1.5 sene kadar kullandım ve rahatsız etti beni özellikle de yazları ve hala düz tabanlık var , sonra ben doktora gittim.

Doktor baktı evet var dedi, ne yapmalıyım dedim hiç bir şey yapma dedi. Benim oğlumda da var falan dedi gönderdi öyle beni, sizce ne yapmalıyım ? Ve düz tabanlığın dezavantajı nedir yani nasıl bir sorunla karşılaşırım?

Cevap : Çoğu kişi sorunsuz yaşama devam eder. Şikayetiniz yoksa birşey yapmanıza gerek yok.

[irp posts=”7151″ name=”En iyi ortopedi doktoru – Kayseri ve Türkiyenin en iyi Ortopedistlerinden Sinan Karaoğlu Yorumları”]