Dizde Ödem Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinan KaraoğluDizYorum Yapın

Dizde ödem nasıl oluşur, Gözle görülebilir diğer dizden aşırı derecede farklılık gösterebilir, şişme, sertlik veya morarma belirtisi  veya ağrı ile kendini gösterebilir. Dizdeki bir sorunun ortaya çıkarak vücudun buna karşı oluşturduğu direnci gösterir. Su veya irinli diye tabir ettiğimiz bir sıvı olabilir. Burada dizde ki ödem de sorunun kaynağına bakarak tedavi uygulamak gerekir.

Eğer ki aşırı derecede sıvı üretimi bulunuyorsa sıvı alımı yapılabilir. Mr veya el ile kontrol edilerek dizdeki ödem için tanı konulabilir. Dizdeki ödem de çoğu zaman sıvı birikmesiyle diz şiştiğinden dolayı dizin hareketlerinde bir kısıtlanma meydana gelebilir. Tedavi için veya öncelikle olarak hastanın kendi başına ödemi azaltmak için buz ve istirahat uygulanabilir.

dizde ödem nasıl olur

dizde ödem

Belirtileri Nelerdir;

Soru : Yaklaşık 1,5 ay önce düştüm ve sol dizimi şiddetli bir şekilde çarptım yere. 1 hafta geçer diye bekledim geçmeyince doktora göründüm. Mr ve röntgen çekildi. doktor menisküs de ufak bir yırtılma olduğunu ama düşme öncesi bile oluşmuş olabileceğini asıl ağrı verenin kemik iliğinde oluşan ödem olduğunu söyledi.

2 aya kadar geçer, 2 hafta dinlendir, buz uygula günde 2-3 kere dedi. 2 hafta sonrasında üzerine basabileceğimi belirtti. Doktoruma güveniyorum aslında ama internet üzerinden bu kemik iliği ödemi geçirmiş kişilerden öyle şeyler okudum ki korkmamak elde değil. Kaç gündür ağlıyorum korkumdan. Bu ödem geçer mi, kilolu olduğumu ve haftada 3 gün okula gittiğimi de göz önüne alırsak ne sürede iyileşir, tamamen iyileşir mi? Bunlar aklımdaki soru işaretlerinden sadece bazıları.
Çok uzattım farkındayım ama cevap yazarsanız çok sevinirim. teşekkürler şimdiden…

CEVAP: Özellikle travma ile oluşan kemik ödemleri istirahat ve tedavi ile geçer büyük ihtimalle.
Ağrılar devam ediyor ise çift koltuk değneği kullanmanız iyi olabilir. Yine de ağrılar ve MR daki ödem aynı şiddette devam ederse bazı ilaçlar gerekebilir.
Geçmiş olsun

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Soru: Yaklaşık 8 ay önce sol ayağımda bir ağrı oluştu. 8 ay içerisinde 7 farklı ortopedi uzmanına gittim. Ayağımda sinir sıkışmasına bağlı ödem ve nöropatik ağrının olduğu belirlendi. Nöropatik ağrıyı, doktor Ersin tan geçirdi. Fakat ayağımda ki ödem geçmedi. Hangi doktora gitsem ödem için ağrı kesici verdi. Ayak parmak uçlarımda hissizlik var ve bir ağırlık var . Ağrı kesici kremler işe yaramadı. Parmaklarımın böyle kalmasından korkuyorum  Ankara da önerebileceğiniz bir ortopedi uzmanı var mı? Çok teşekkür ederim.

Cevap : Doç.Dr. Ali Öznur özellikle ayak hastalıklarında uzman birisidir.
Ona muayene olmanızı tavsiye ederim. Ancak eğer ortopedik/cerrahi bir durum yoksa belki de bir fizyoterapist, özellikle de ödem konusunda tecrübeli birisi size daha faydalı olabilecektir.
Soru : 18 haziranda yapmış olduğum bir halı saha maçında sol dizimden sakatlandım ve bunun sonucunda 28 gün ayağa kalkamadım.İlk 7 gün alçıya alındı sonra istirahat ve bir takım kremler kullandım ayağa kalktıktan sonra ise mr çekildi.

MR sonuçlarına göre bulgular:
-Patella anteriorunda femur lateral epikondilinde ve tibia lateral kondilinde belirgin olmak üzere medüller ödem alanları dikkati çekmiştir.
Medial menisküs posterior hornunda inferiorda eklem yüzeyinde uzanım gösteren horizonal yırtık ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir.

Medial menisküs anterior hornunda evre 2dejenerasyonla uyumlu sinyal değişikliği dikkati çekmiştir.
-Suprapatellar bursada minimal effüzyon dikkati çekmiştir.
(NOT : Mr sonucundaki olumsuz çıkmayan bulguları yazmadım.)
RADYOLOJİK YORUM
-Meniskopati
-Diz eklemini oluşturan kemiklerde medüler ödem
-Supratellar bursada effüzyon
benim size sorum şu:Spora ne zaman dönmem uygun olur.
Cevap verirseniz çok memnun olurum.
Verdiğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Kemikteki bu kadar ödemi sadece meniskopati ile açıklamak Zor. Çapraz bağlı yada patella problemi olabilir. Gerekirse tekrar muayene olun.

Ayak burkulması ve morarma:

Soru :  Merhaba, yaklaşık iki ay önce ayağımı burktum. Tarak kemiklerimden bileğime kadar uzanan şişlik ve morarma oldu..- film çektirdim kırık ve çatlak saptanmadı. şikayetlerim de büyük ölçüde azaldı ama arada ağrı oluyor.

Mesela yüzerken ayağımı attığımda anlık ağrılar oluyor eskisi kadar rahat kullanamıyorum ayağımı. dikkatli bakınca da hafif ödem duruyor gibi.. sizce bu durum geçici bir şey mi yoksa yeniden doktora gitmem gerekir mi? ne önerirsiniz? teşekkürler.

Cevap : Bu tip durumlarda fonksiyonel rehabilitasyon çok önemlidir. Bir Spor Hekimine gidip, rehabilitesyon programı almanızı tavsiye ederim.

Soru : Merhaba; ben 49 yaşında bir bayanım, 5 yıldır dizlerimde hassasiyet var doktorum devamlı dizlerime dikkat etmem gerektiğini söylüyordu, 3 ay önce evde önce dizimi vurdum daha sonrada sebepsiz bir şekilde yere düştüm ve dizim kitlendi ve bir kıt sesi geldi. İçerden döndüğünü düşündüm, doktora gittiğimde doktor bir kırık olmadığını fakat bir doktora başvurmam gerektiğini söyledi. Doktorum benden hemen mr istedi mr da;
patella laterale tilting göstermektedir. tibia lateral epikondil arka konturunda transvers seyirli fistül hatta ve çevresinde medüller ödem görünmektedir.
anterir çapraz bağ ödemlidir.
medial menisküs arka boynuzda alt yüze konturu açan grade II yırtık görülmektedir.
deniyordu. Doktor bir kutu metafort ,fastgel, prepagel ve buz önererek 1 ay sonrası randevu verdi. Gittiğimizde iyileşme vardı fakat uzun süre hala ayak da kalamıyorum, sokakda yürüyemiyorum, ayak da kaldığımda menisküs yırtıklarının olduğu yerde ağrılarım oluyor. Sizce normal mi? İyileşmem ne kadar sürer

Cevap : Sanırım sadece ilaç tedavisi yetersiz kalmış. Mutlaka bir egzersiz programı alabileceğiniz bir spor hekimi, ortopedist ya da bir fizyoterapiste başvurmanızı öneririm.

Soru: Sayın hocam öncelikle saygılar,
Sizden cevaplamanızı istediğim husus ben ayağımda günden güne artan bir ağrı ile doktora gittim ve önce ayakta ödem oluşması tanısı konuldu 2 hafta alçıya alındı ve ağrı yine devam etti sonrasında çekilen filmde sağ ayak D2 metafrs stress kırığı tanısı konuldu ismi böle ama durum kemik çatlağıymış.

Şu an tedavi olarak sadece alçı tedavisi önerildi ve benim sizden ricam alçıda ne adar süre kalmalıdır ve bu esnada çatlak kemiği kaynatacak besinleri söylerseniz size minnettar kalırım hocam.ilginize teşekür eder saygılarımı sunarım.

Soru: Merhaba ,  kızım 32 yaşında , doğuştan kıkırdak yok dediler senelerdir en küçük harekette dizde ödem oluşuyor .

Ameliyatı tavsiye etmiyorlar şu anda pulcet cataflm verdiler oda ayağında uyuşma oldu ilaçlara devam etsin mi ağrısı da çok oluyor şu anda yürüyemiyor.

En ufak bir burkulmayla günlerce yatıyor lütfen sizin görüşlerınızı bildirirseniz çok mutlu olacağız ameliyat tavsiye eder misiniz şimdiden çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum

Cevap: Doğuştan kıkırdak yok ne demek ? Pek anlamadım. Görmek lazım. Filmleri vs gönderirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

Cevap: Teşhis doğru ise alçı süresi 4 hafta yeterli olabilmektedir.
Stress kırığı için sebep var mı? Aşırı yürüme, uzun süre spor, anteman vs. Bunlar yoksa , teşhisi sorgulamak iyi olur.

Soru :  2 ay kadar önce yüksek bir yerden sağ kaburgamın üzerine düştüm. Düşerken sol dizimi de çarpmışım doktora gittim, mr istedi. Mr sonuçlarımda (medial kollateral ligamanda grade 1 strain. Eklem aralığı ve suprapatellar bursada lokal efüzyon alanları. Popliteal sahada üstte yumuşak doku ödemi. Femur lateral kondilinde ödem-kontüzyon patella profunda )

Doktorum ödem için  diz egzersizleri verdi, önemli bir şeyimin olmadığını söyledi. Fakat ağrılarım hala devam etmekte özellikle de oturduktan sonra kalkıp yürümeye başladığımda ağrı oluyor birkaç dakika yürüdükten sonra ağrı geçiyor (ağrılarım sol dizimin sağ tarafında kemik üzerinde olmakta ) doktorumun verdiği diz hareketlerini fazla yapmadım hocam ödem fizik tedavi yada diz güçlendirmesiyle geçer mi ameliyat yada fizik tedaviye gerek var mı ? Teşekkürler

Cevap : Dizdeki ödem için egzersizleri mutlaka yapın. Anlattığınız problem patellafemoral probleme benziyor. Ameliyat vs gerekli olmaz genelde.

Soru : Merhaba Hocam, Temmuz ayı başlarında tatilde yüksekçe bir yerden atlarken dizimi burktum. Buz tedavisiyle beraber ağrı kesici, kas gevşetici ve krem tedavisi gördüm. Ağrım geçmeyince mr çekildi, ağustos başlarında. Sonuçları şöyle: İntraartiküler sıvı artışı izlendi. Tibia medial ve lateral platosunda interkondiler eminensiada medülla trabeküler ödem lehine sinyal artımı saptandı. Diğer açıklamalar normaldir şeklinde yazılmış.
Gittiğim doktor ortalama olarak 6 aylık sürede eski halime dönebileceğimi, 3 ay üzerine basmamam ve buz uygulamasına devam etmem gerektiğini söyledi, yüzmemi önerdi. Ayrıca dizimi hareket ettirmemi, 6 ay boyunca da zentius D tabletini 2*1 kullanmamı önerdi. Değnek kullanıyorum,diz bölgesinde şişlik, öne doğru hareket kısıtı var ve zaman zaman da ağrım oluyor.

Dizimi öne tam olarak düz uzatamıyorum.Yüzmeye bu hafta başlayacağım, ancak fizik tedavi de gerekir mi? Kemik ödemi için ne tip uygulamalar yapılıyor ? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Saygılarımla

Cevap: Size önerilen tedavi gayet uygun. Devam etmenizi öneririm geçmiş olsun.

Kemik iliği ödemi ve kıkırdak kırığı:

Soru : Hocam izmirden yazıyorum askeri personelim ekim 15 te yaklasık 4 mt düşme sonucu ayak bilegımde son mr sonucunu yazıyorum 25.01.2012 tarihli ; talus kubbesinde postero lateralde 1cm çaplı osteokondral lezyon ve bu lezyonun inferior kenarından başalyarak talusu vertikal olarak kateden ve talokalkaneal eklem yüzüne ulaşan non-deplase farktür ve çevreinde kemik iliği ödemi tibiotalar eklem anteriorda sıvı artışı bu 3 emarım ilk emarımdan sonra 40 gun alcıya alındı sonra alcı cıktı baston kullandım uzereıne basmadım uzun sure ıstırat ettım ödem azalıyor dendi.

Kıkırdak kırığı tam ayrılmamış dendi, kadewmı olarak yük ayağıma yuk verdım. bugun tarıhınden itibaren yavaş yavaş basmaya başladım ağrılarım var ayak bileğı ve çevresinde bu ağrı. uzun zamandır baston kullandım ve basmadım basmadıgım için kas ağrısı olabılırmı ve sol ayagım sag ayağa nazaran çok zayıf ve şişlik ve morluklar oluyor bu devam edecek mi ?

Cevap: İnternetten yazışarak kesin bir sonuca varmak mümkün olmaz. İzmir de ayak hastalıkları konusunda başvurabileceğiniz Dr. Umur Aydoğan var. 232 368 53 66 telefonundan ulaşabilirsiniz.

Soru : Sayın hocam 2 buçuk yıl önce trafik kazasında sağ femur diafiz kırığı oldu ameliyat oldm 6 ay öncede platinimi aldrdm diz fleksiyonm kısıtlı 100dercede. aksilik oldu yine aynı bacagımın üstüne düştm ve lateralpateller retinakulumda patella yapşma yerinde ayrılma oldu ve dizde ödem var.2 ay sonra tekrar mr çektrdm sanırım yırtk geçti die mrda yırtkdan söz etmior.

Sonuç ; femur medial kondilinde ,tıbia medial ve lateral kondillerde ödem ile uyumlu intensite değişiklikleri izlenmektedir. Femur distal metasfizinde oblik seyirli unione fraktür hattı gözlenmektedir.pre patellar ALANDA CİLT VE CİL ALTI DOKUDA T1A KESİTLERİNDE HİPOİNTENS;PDFS KESİTLERDE HİPERİNTENS LEZYONLAR MEVCUT diyor.

Cevap : Aradan uzun bir süre geçmiş. İyice sertleşmiş dokuların açılması için muhtemelen bir cerrahi gerekecektir. Anestezi verildiğinde yine de zorlanarak diz hareketleri kazanılmaya çalışılabilir ancak bana göre ihtimal çok zayıf, ameliyat gerekmesi kuvvetle muhtemeldir.
Bir diğer konu hala dizde ödem görülmesidir. Acaba kaza sırasında dizde de bir hasar gelişti ve buna bağlı dejenerasyonların bir göstergesi mi? Bunu açıklamak gerekir.
Geçmiş olsun

Sinan Bey ‘ in daha önce tedavisini gerçekleştirdiği hastalardan bir kısmı bu sayfada yer almaktadır.