Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri Tedavisi ve Sorularınız

Sinan KaraoğluDiz1 Yorum

Diz kapağı ağrısı farklı birçok nedenle meydana gelebilmektedir. Kronik  bir diz ağrısı olabilir, darbeye, incinmeye  bağlı bir ağrı olabilir, bir hastalıktan rahatsızlıktan kaynaklanan bir ağrı olabilir, menisküs, bağ zedelenmesi kopması gibi bir ağrı da olabilir. Diz ağrılarının nedenleri derinlemesine araştırılması gereken bir konudur. Genel olarak diz ağrılarının sebepleri ne olabilir konularıyla ilgili olarak tavsiyeediyorum.com da bulunan diz ağrısının sebepleri yazımı okuyabilirsiniz.

Hastanın kendisinin vereceği bilgiler ya da geçmişte yaşadığı olay veya rahatsızlıklarında dikkate alınması gerekir. 

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur?

 

Masa başında çalışan insanlarda uzun süre aynı pozisyonda oturmak diz kapağı üzerinde bir baskı oluşturduğu için zaman içerisinde diz kapağı ağrılarına neden olur. Merdiven inip çıkarken de benzer ağrılar görünüyorsa diz kapağı ağrısı mı yoksa menisküs veya bağlarda da bir sıkıntı olabilir. Bunun için mutlaka Ortopedi doktoruna görünmelisiniz. Diz kapağı ağrısının ne olduğunun anlamak ve doğru teşhis için Röntgen, mr ve doktor muayenesi ile karar verilir. Diz kapağı muayenesinde yana doğru hareket fazla diz kapağında kayma şeklinde hareket varsa diz kapağı ameliyatı için karar verilebilir.

Diz Kapağı Ağrısı Tedavisi :

En son olarak ameliyat düşünülmedir. Diz kapağı ağrısında fizik tedavi de sonuç vermediyse o zaman ameliyat düşünülebilir. Diz kapağı ameliyatı olarak artroskopi ile lateral gevşetme denilen bağları rahatlatma ve hareketi artıcı bir işlem yapılmaktadır. Diğer diz kapağı cerrahi operasyonu ise diz kapağının pozisyonunu düzeltmek için müdahale edilir. Diz kapağı ameliyatı sonrasında iyi derecede fizik tedavi yapılması gereklidir.

Diz kapağında ağrı var ve hafifletmek için ne yapabilirsiniz?

Öncelikle, ağrıyı oluşturan veya ağrı olabilecek hareketlerden kesinlikle kaçınmamız gerekir. Örneğin uzun süre dizinizi büktüğünüzde ağrı artıyorsa bu pozisyonda durmaktan kaçının. Merdivenleri birer birer çıkın ve diz üzerindeki baskıyı azaltmak için spor faaliyetlerinizi durdurun.

Kuadriseps, hamstring ve baldır kaslarını germek için esneklik egzersizleri uygulamaya başlayarak, diz kapağının femur üzerinde düz bir çizgide hareket etmesini sağlayın.diz-kapagi-egzersiz

Diz ağrıları ile ilgili olarak gelen sorular ve cevapları

Soru : Merhaba; Dizimi büktüğümde  açamıyordum mr çektirdim sonuç şu şekilde: medial menisküste evre 2 sinyal artışı, parsiyeldiskoid lateral menisküste evre 2 sinyal artışı, diz eklem içi ve suprapatellar bursada hafif sıvı artışı, patellofemoral eklemde uyumsuzluk ve erken dönem kondromalezi, acl intertisial dejenerasyon.

Hocam bunlar iyileşebilir problemler mi? Ne yapmalıyım? (Aydın da yaşıyorum .)

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU Sanırım Patellofemoral sorununuz var. Büyük ölçüde egzersiz programı ayarlanırsa bu işle uğraşan bir hekim tarafından, rahatlarsınız.

Aydın da  Prof. Dr. İlhan Özkanı tavsiye ederim. Kendisi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Soru : Diz ağrısı için emar çektirmiştim emar raporunda şöyle bir sonuç yazıyordu. Sol tibia proksimal metafizodiafizer bileşke düzeyinde lateralde10+5mm boyutunda TIA hipo T2A hiperintens yeğ baskılı T2A görüntülerde hiperintens lezyon izlenmektedir. Bu durumu merak ediyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ediyorum..zaman zaman bacağımda da  ağrı duyuyorum.

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLUMuhtemelen diz ağrısı ile ilgili olmayan tesadüfi saptanmış bir lezyondur. Merak edecek bir durum olmama ihtimali yüksek. Ancak kesin cevap için mutlaka doktorunuzla görüşün

diz ve diz kapaği ağrısı

diz ve diz kapaği ağrısı

Diz Kapaktaki Ağrı Soruları

Soru 1 : Mrb. Üniversitenin  voleybol takımındayım maç esnasında sağ dizime bir ağrı girdi ama önemsemedim kasımı zorlamışımdır diye düşündüm.Ancak yaklaşık bir ay boyunca sağ dizimde bir ağrı oldu dizimi kıvırdığımda hiç bir sorun yok ama uzatmaya çalıştığımda şiddetli bir ağrı oluyor ayağa kalktığımda sağ ayağımda bir ağrı oluyor. Biraz yürüdükten sonra ağrı geçiyor. Doktora gittim film çekti mr lazım dedi onu da çektirdim ancak finallerim nedeniyle sonucumu öğrenecek vaktim olmadı sorun ne olabilir ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden tskler..

Cevap 1:  Prof. Dr. Sinan KARAOĞLUMutlaka doktorunuza MR sonucunuzu gösterin. En sağlıklı bilgiyi ondan alırsınız. Benim söyleyeceklerim, sizi ve filmlerinizi görmediğimden tahmin olacaktır.

Dizimde ağrı ve dizden ses gelmesi

Soru 2  : Merhaba  19 yaşındayım ve 5 ay önce diskoid menisküs ameliyatı oldum fakat yaklaşık bir haftadır dizimde bir ağrı var açıp kapatırken dizimden kırt kırt ses geliyor adeta yerine oturur gibi ve ağrı daha çok sabah kalktığımda oluyor korkudan üstüne basamıyorum.Sizce menisküs yırtığı tekrarlamış mıdır?

Cevap 2: Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU : Patolojik olmayan bir ses (takılma) olabilir. Bu, ağrısız olur genelde.

Wrisberg tipi bir discoid ise ve sizi rahatsız ediyorsa. Defektif olan kısmı tamir için tekrar müdahale gerekebilir.

Tekrar yırtık ihtimali de vardır. Tekrar müdahele gerekebilir.

Soru 3 :  Merhaba, Annem 1961 doğumlu ve uzun yıllardır diz kapağında ağrı inanılmaz derecelerde . Diz ağrısı sebebiyle yürüme ve diğer hareket kabiliyetleri çok kısıtlı.Haliyle kilo sorunumuz da var. Daha önce ortopedi hekimlerine gösterdik fakat yaşının protez ameliyatı için erken olduğunu söylediler. Aynı hekimler diz kapağında kist oluştuğunu alınabileceğini ve kısmen rahatlatacağını fakat tekrar edeceğini söylediler. Bu nedenle çok sıcak bakmadık.

Diz kapağındaki ağrıyı elektrik çarpması gibi tarif ediyor. Protez ameliyatını önerir misiniz yoksa yaşın ilerlemesini beklemeli miyiz sizce? Ağrılar dayanılmaz boyutlara gelmek üzere annem bu ağrılar nedeniyle zaman zaman ağlıyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok çok teşekkürler.

Cevap 3: Prof. Dr. menis : Dizdeki ağrılarda elektrik çarpması gibi bir ağrı varsa  başka sebepler de olabilir. Protez öncesi bunları araştırmakta fayda var. Dizdeki ağrı kireçlenmeye bağlı ve çok şiddetli ise protez tabii ki yapılabilir, Hastanın tahammül sınırları bu kararda önemlidir.

Merdiven çıkarken dizimde ağrı oluyor?

Soru 4: Merhaba Sinan Bey;  Ben 28 yaşında bayanım.Benim 6 yıl önce sol femur kemiğim kırılmıştı(tek kırık). Başarılı bir şekilde platin takıldı. İyileştim fakat son günlerde sol dizimde sadece merdiven çıkarken çok ağrı oluyor.  Platinle alakası var mıdır? (çünkü son zamanlarda başka bir sakatlanma yaşamadım) Platini hala çıkarma şansım var mı? Bu platinin ileri ki yaşantımda böyle sorunlar yaratır mı? Bir de Lazer epilasyona gitmek istiyorum platinden dolayı bir sakınca doğurur mu bu lazer aletleri.

Zaman ayırdığınız için Teşekkürler Saygılar.

Cevap 4:Prof. Dr. Sinan KARAOĞLULazer epilasyonun zararı olmaz. Diz ağrısının platinle alakası olduğunu zannetmiyorum. Sadece merdivende olduğundan (muhtemelen çömelme-kalkma sırasında da dizde ağrı da oluyordur) patellofemotal probleminiz vardır. Dizle uğraşan bir ortopediste gitmenizi öneririm.

Diz kapağının üstünde şişlik var?

Soru 5 :  42 yaşında bir bayanım sağ diz kapağımda ağrısız acısız bir şişlik vardı. Doktor dizimde sıvı olduğunu ve alınması gerektiğini söyledi. İlk operasyonda bir enjektör sıvı alındı. Yaklaşık 20 gün sonra tekrar dizim şişti ve bu sefer başka uzmana gittim. Oda 2 enjektör sıvı aldı. Dizlik takmamı ve yere diz üstü çökmememi söyledi, namazları bile sandalyede kılmamı söyledi halen acı ve ağrı hissetmiyorum istedim hareketi yapabiliyorum. Bu sınırlamalar ne zamana kadar sürer. Daha önceden ben çok antibiyotik kullandım.  Vücudumda biriken antibiyotikdir diyorlar, bir şey olmaz diyorlar, ne derece doğru şimdiden cevabınız için teşekkür ederim?

Cevap 5:  Prepatellar bursit genelde sadece şişlik yapar. Yapılan tedaviler doğrudur. Geçmezse ameliyat yapılabilir.

Soru 6 : Mrb hocam ben 29 yaşındayım. Diz kapaklarımda ve dizimde oturup kalktıkça sesler ve  çok rahat duyulabilen çatırdamalar oluyor. 1 yıl öncesine kadar ağrı olarak hiç bir şikayetim yoktu. Şimdi ara ara dizimin birinde  diz kapağı ağrısı özellikle diz kapağımın kenar ve iç kısmında ağrı oluyor ama çok ayakta kalmam ve yorgunlukta nüksediyor. Doktora gittim ama hiç bir film falan çekilmedi, doğal disk eksikliği dediler, ameliyat edelim ama ilerleyen yaşta şimdi değil falan dedi. Böyle rahatsızlıklar neden olur, dizimde ameliyatlık bir durum olur mu? Yaşlılıkta diz sorunları yaşar mıyım?  Ayrıca  kışın daha çok ve sık diz kapağımda ağrım oluyor. Cevap için teşekkürler kolay gelsin.

Cevap 6: Merdiven inerken ağrı ile çömelme ağrısı var ve düz yol yürümede fazla sorun yok ise, iyi bir egzersiz programı ile 1,5-2 ayda iyileşme sağlanır büyük ihtimalle. (Anlattıklarınızdan patellofemoral sendrom akla geldiği için bu varsayımla cevabı yazıyorum. Tabii ki bu varsayım iyi bir muayene ile desteklenmelidir).
Geçmiş olsun

Soru 7 : Ben 38 yaşında bir ev hanımıyım benim 1 aydır diz kapağımın arkasında ağrı ve şişlik var.Yatarken çok rahatsız oluyorum ağrıdan dolayı ve ayağımı büküp oturunca da ağrı kendini belli ediyor.
Bunun nedeni nedir hocam? Şimdiden Teşekkürler…

Cevap 7: Anlattıklarınız çok spesifik bir tablo değil ve bir çok olasılık var. Dizin arkasında kistler (Baker kisti) bazen bu durumu yapabilir. Ya da diz kapağı problemleri buna yol açabilir. Mutlaka bir uzmana muayene olmanızı öneririm.

Merdiven inerken dizde ağrı

Doğum sonrası diz ağrıları neden olur?
Soru 8 :  Dizlerimde doğumdan sonra ağrı oluşmaya başladı. Bu ağrı özelikle otururken, basamak ve merdiven inerken ağrı oluyor. Yere oturduğumda dizlerimin üstüne yine dizlerimde ağrı oluyor ,oturup kalkarken zorlanıyorum. Diz kapağımın yan tarafında alta doğru bir ağrı oluyor sebebi nedir? Ayrıca evim dublex devamlı merdiven inip çıkmaktan ağrı olabilir mi?

Cevap 8 : Böyle bir soruya cevap vermek, ancak hastayı muayene etmek ve sonrasında da filmlerini incelemekle mümkün olur. Ancak kısaca tahmini olarak bilgi vermeye çalışayım yine de; Anlattıklarınıza göre aklımıza Patellofemoral problemler geliyor. Aynı zamanda merdiven inerken dizde ağrı  ve çömelme ağrıları da oluyor ise, düz yolda yürüme çok sorunlu değilse bu ihtimal daha da kuvvetlenir. Durumunuz buna uyuyor ise özel egzersiz programlarından fayda görürsünüz.

Soru 9:  İyi günler Sinan bey, 40 yaşındayım. Diz kapaklarımın alt, üst ve arka kısımlarında ağrı oluyor, yürürken ve özellikle merdiven inerken dizde  ağrı var. 2 şubat 2011 tarihinde kayseri de özel bir hastanede çekilen MR ım sonucunda Medial menisküs arka boynuz-apekste grade II dejenerasyon olduğu tespit edildi. ayrıca o gün doktorum rahatlatması için diz kapağımdan iğne vurdu. Doktor ayaklarımda taban düşüklüğü olduğunu söyledi ve taban düşüklüğü için bileklik kullandım. Şu an hala rahatladığını düşünmüyorum hala şikayetlerim ve ağrılarım devam ediyor. Tüm vücudumdaki eklem bölgelerinde sızı ve çabuk yorgunluk hissediyorum acaba ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 9 :Patellofemoral ağrı sendromu tarif ediyorsunuz . Tedavi tamamen özel hareketlerden oluşmuş bir egzersiz programı. Yaklaşık 1,5-2 ay sürer iyileşme. İlaç ve iğnelerin, hele de ameliyatın yeri pek yoktur tedavide.

Diz Sızlaması

Soru 10 :Doktor bey annemin bacaklarındaki diz kapakları çok ağrıyor ve  dizleri sızlıyor. Doktora gitti,röntgen çekildi bir şey çıkmadı ama bazen bacaklarındaki damarlar şişiyor acaba neden dolayı şişiyordur? Annemin ne yapması gerekiyor? Tavsiyede bulunur musunuz?

Cevap 10 : Diz kapağı problemleri oldukça sık görülmektedir. En yüksek olasılık bu oluyor genelde. Eğer bu durum ise; özellikle merdiven inerken dizde ağrı ve çömelme vaziyetinden kalkarken dizlerde çok ağrı olmakta, bunun yanı sıra düz yolda yürürken fazla rahatsızlık yapmamaktadır. Diğer bir özelliği de bir müddet oturduktan sonra ağrı olması ve kalkınca ağrı olması sonra yavaş yavaş açılması şeklinde rahatsızlık yapmasıdır. Bu hastalarda %80 egzersiz (özel bazı hareketlerden oluşan hareketler), dizlik, buz masajı ve ilaçlarla rahatlama olur.
Bunlar sadece tahmindir. Bu yüzden diz konusunda uzmanlaşmış bir ortopediste muayene olmanızı öneririm.
Geçmiş olsun.

Soru Sormak için Tıklayınız Tıklayınız

Patellofemoral ağrı sendromu

Soru 11: Yaklaşık 3 ay önce iş değiştirdim. İşe gidiş yolu çok dik yokuş ve arnavut kaldırımı. 1 ay önce sol diz kapağım diğer dize bakan iç kısmında ağrı sızlama başladı. Yokuş inerken ve zeminin bozuk olduğu yerlerde ağrı yapıyordu. MR çektirdim, raporda kaslarda ve bağlar sağlam zorlamaya bağlı az miktarda dejenerasyon çıktı. Ancak doktor mr’a bakınca diz kemiğinde açı sorunu olduğunu hareket esnasında kemiklerin birbirine sürttüğünü söyledi.

Ameliyat ve 1 ay işe gidemezsin dedi. Viscoplus iğne yapıp glucosamine verdi, 6 ay sonra gel dedi. 36 yıldır hiç bir şikayetimin olmadığı dizimi ameliyat ettirmeden dizlikle yada tabanlıkla yada daha etkili bir iğne ile hayatımın bundan sonraki kısmında idare edemezmiyim. Ameliyat olmazsam ne olur. Olursam tekrar nükseder mi bilgi verirseniz sevinirim

Cevap 11 : Muayene etmeden ve filmleri incelemeden kesin bir şey denmesi doğru değil ancak anlattığınız hikaye ve ağrının yerine bakınca Patellofemoral ağrı sendromu akla geliyor. Eğer doğru ise tedavi yaklaşık 1,5 -2 ay süre ile yapılacak bazı özel hareketlerden oluşan egzersiz programı ile olur, muhtemelen ameliyata gerek olmaz.

diz kapağı ağrısı

Sol diz kapağı ağrısı 

Soru 12 : Merhaba ben sürekli sol diz kapağı ağrısı çekiyordum ve MR çektirdim sonuçta medial menisküs posterior hornda grade 2 meniskal dejenerasyon saptandı yazıyor bu ne anlama geliyor

Cevap 12: Ameliyat gerekmez anlamına geliyor. Muhtemelen egzersiz ve ilaçtan oluşan bir program uygulamanız önerilecektir doktorunuz tarafından. Egzersizler size ve hastalığınıza özgü olmalıdır. Bu da muayene sonucu belirlenir.

Diz kapağı ameliyatı nasıl yapılır ?

Diz kapağı ağrısı hekim tarafından değerlendirilir ve değişik açılardan çekilen röntgenlerle diz kapağının hareketleri gözlenir. Kıkırdağın hasarlandığı düşünülen hastalarda daha sonraki süreçte MR istenir. Şiddetli ağrı ve şişlik ile başvuran hastada tedaviye başlangıç aşamasında hastanın konforunu artırmak için inflamasyonu baskılayıcı ilaç verilir. İnflamasyon baskılandıktan sonra fizik tedavi süreci başlar.

Öncelikle hastanın dizin üzerine yük bindirmeden hareket kazandırmak için fizik tedavi yapılmalıdır. Diz kaslarını kuvventlendirmek için egzersiz programı yapılmalıdır. Diz kapağı ameliyatından sonra hastanın kilo vermesi diz üzerine düşen basıncı azaltır, hareket kolaylaşır ve fizik tedavi süreci daha başarılı olur.

Diz ağrıları ile ilgili Videomuzu lütfen izleyiniz.

 

Diz kapağı ağrısı egzersizleri