Boy kaç yaşına kadar uzar? Boy Uzaması Durur mu?

Sinan KaraoğluGenelYorum Yapın

Boy kaç yaşına kadar uzar? Boyum uzar mı? Büyüme kıkırdakları açık mı ?

Boy uzaması ve kısalması konularında Sinan Karaoğlu’na gelen sorular ve cevapları burada…

Boy uzaması bir çok faktöre ve bir çok nedene bağlı olarak değişebilmektedir.

  • Kalıtsal faktörler, anne ve baba veya 2.nesil amca dayı teyze hala benzerlik durumları
  • Geçmişte yaşanılan hastalık veya sıkıntılar,
  • Stres faktörü,
  • Beslenme bozuklukları
  • Zararlı alışkanlıklar
  • Uyku düzeni

Boy uzaması konusunda sıkıntı yaşayan çocuklarda özellikle çocuğun kemik yaşına bakmak bilgi verebilir. Kemik yaşını belirlemek için el bileği röntgen çekilmektedir. Çocuğun yaşı diyelim ki 17, ancak kemik yaşı 14 veya 15 ise çocuk da boy uzaması hala devam edecektir kanısına varabiliriz. Ancak çocuğun anne baba veya benzerlik gösterdiği yakın akrabalara bakmak da etkili olabilmektedir.

Ayrıca her ne kadar sporun etkisi net olarak belirlenmemiş olsa da kas gruplarının çalışması ile beslenme ve uyku düzenini dolaylı yoldan etkilemektedir. Çocukları bu anlamda spora teşvik etmek önem kazanmıştır.

boy uzaması için egzersizler nelerdir

Boy uzatma ile ilgili yapılabilecek egzersiz çalışmaları

Soru: Merhaba hocam 16 yaşındayım, Boyum 1.70. Annem 1.58, babam 1.64 boyunda. Ancak ikisinin boyu da 2-3 cm kısalmış durumda. Dayım ise 1.83. tek umudum o inşallah ona benzemişimdir. Vücudumda kıllanma başlayalı uzun zaman oldu, sakalım bir yetişkin kadar olmasa da, var denilebilecek kadar sık ve sert. Boyumun daha uzayıp uzamayacağını öğrenmek istiyorum . Uzasa da en fazla ne kadar uzayabileceği. Boy uzamasını öğrenmek için yaptırabileceğim bir boy uzama testi var mıdır ? Teşekkürler.

Cevap: Film çekilerek bir öngörü yapılabilir. Filmlerde büyüme kıkırdakları hala açıksa büyüme olacak demektir. Genellikle 2-3 yıl daha büyümenizin olacağı tahminen söylenebilir yaşınıza göre.

Boy uzamasını etkileyen faktörler nelerdir ;

Sağlıklı beslenme , Düzenli uyku, egzersiz ve spor, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak (sigara, içki, uyuşturucu)

Soru: Merhaba , açıkçası bunu size mi sormalıyım yoksa başka branşa mı bilmiyorum. size 3 sorum olacak.

Boy kaç yaşına kadar uzar? Sporun etkisi nasıldır ?

Erkeklerde ve kızlarda boy uzaması farklı mıdır ? 2- Boy uzaması için ne yapılabilir mesela Barfiks Boy uzatır mı ? 3- Bir yerden asılı kalmak mı daha iyi boy uzatır barfiks çekmek mi daha çok boy uzatır?

Boy uzatma egzersizleri :

Kaç yaşına kadar boy uzayabilir ? Neler yapılabilir ? Özellikle 18 yaş aralığına kadar genel olarak yapılan tüm egzersizlerin ve spor faaliyetlerinin boy uzatma ile ilişkisi vardır. Sadece bazı spor dallarında sürekli aynı kas grupları ve aynı bölgeler çalıştırıldığı için o bölgelerde diğer bölgelere göre aşırı gelişme gösterir.

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU: Türkiye için genellikle erkeklerde Boy uzaması 18-20 yaşa kadar, kızlarda boy uzaması 16-18 yaşına kadar devam eder. Her ikisi de çok az (belki) fark ettirebilir.

Ülkelere göre boy uzaması ve boy uzamasının durduğu yaşlar kız ve erkeklerde değişiklik gösterir. Kalıtımın, bölgenin, iklimin, beslenmenin ve stresin boy uzamasında etkileri vardır.

Boy kaç yaşına kadar uzar sorusunun cevabı aslında bir çok nedene bağlıdır.Boy uzamasını etkileyen unsurların ne kadar etkiledikleri de net olarak bilinmemektedir. Ergenlik başlangıcı ve süresiyle de boy uzamasının durması ilişkilendirilebilmektedir.

Örnek verecek olursak halter ile uğraşan kişi de kol ve bacak kasları üzerine aşırı derecede yük verirsek kuvvetlendirme ile kaslarda kollarda uzama durabilir. Strecthing dediğimiz açma germe egzersizlerinde kasların ve uzuvlarımızın uzaması mümkündür.

Boy Uzaması İçin Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir?

Kalıtımın boy uzamaya etkisi nedir?

Bunları günlük rutin şeklinde yaparak hem kan dolaşımımızı hem metabolizma hızımızı hem de beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemiş oluruz.Boy uzamasının en önemli etkenlerinden birisi de kalıtımın etkisidir. Tabi bu kalıtımın etkisinin çok keskin çizgileri yoktur belirli aralıkları vardır.

Bu aralıkların alt veya üst noktasında yer almak kişinin günlük yaşantısıyla ilgilidir. Spor,beslenme,stres,yorgunluk,sigara veya benzeri maddelerin kullanımı gibi bir çok etkinin boy uzamasında kesin olarak kanıtlanmamış olsa da etkileri vardır. Çocuklarda bu yapılan egzersizlerin ve spor faaliyetlerinin boy uzama üzerindeki etkilerini daha net görmek mümkündür .Parmak uçlarında yükselerek ellerimiz yukarıya kaldırmak.

kelebek-egzersizi

boy kaç yaşına kadar uzar

Bacaklarımızı bağdaş kurma pozisyonunda ayaklarımızı birleştirmek

itme-egzersizleriKollarımız ile bir nesneyi iter gibi ellerimizi dayamak .

Boy Uzatma Ameliyatı Yöntemleri

Boy uzatma işlemleri iki bacakta aynı anda yapılmaz. Önce biri uzatılır ve kas, kemik yapısının iyileşmesi beklenir. Ardından diğer bacak uzatılır. İki bacak da iyileşme sürecini atlattıktan sonra normal yaşama dönülebilir.

Boy uzatma işlemleri genellikle 20-40 yaş arası kişilere uygulanır. Yaşın ilerlemesi, kemiğin iyileşmesini kötü etkiler. Bu yüzden ileri yaşlarda önerilmez. İşlemlerde bacaklardaki iki kemik birden işlem görürse 10 cm uzama sağlanabilir. Boy uzatma ameliyatını genellikle 1.50-1.60 boyunda kişiler tercih ediyor.

Boy uzatma ameliyatlarının üç yöntemi vardır. Kişinin ihtiyacına göre en uygun yöntem tercih edilir ve uzama sağlanır. İlizarov, holyfix ve kombine yöntem boy uzatma ameliyatlarında kullanılır. Bunların tümü kemiğe uygulanan yöntemlerdir, fakat teknik farklılıkları vardır.

İlizarov Yöntemi

İlizarov yöntemi, boy uzatmada uzun yıllardır kullanılan cerrahi yöntem. İlizarov ile sadece bacaklarda değil kollarda da uzama sağlanabilir. Cücelik, tek bacak kısalığı, kozmetik kaygılar nedeniyle tercih edilebilir.

İlizarov yöntemi uzatılmak istenen kemiğin kontrollü biçimde kesilerek ksternal fikzatör denen aletin yerleştirilmesidir. Bu alet ile her gün 1 mm’lik uzama sağlanır. Beklenen uzama miktarına göre aletin bacakta kalma süresi değişir.

İlizarov yöntemi için herkes uygun olmayabilir. Bazı hastalıkların var olması veya kemiğin yapısı, yaşın ilerlemesi gibi durumlar ameliyata engel olabilir.

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU: Türkiye için genellikle erkeklerde Boy uzaması 18-20 yaşa kadar, kızlarda boy uzaması 16-18 yaşına kadar devam eder. Her ikisi de çok az (belki) fark ettirebilir. Ülkelere göre boy uzaması ve boy uzamasının durduğu yaşlar kız ve erkeklerde değişiklik gösterir. Kalıtımın ,bölgenin,iklimin,beslenmenin,stresin boy uzamasında etkileri vardır.

Boy kaç yaşına kadar uzar sorusunun cevabı aslında bir çok nedene bağlıdır. Boy uzamasını etkileyen unsurların ne kadar etkiledikleri de net olarak bilinmemektedir. Ergenlik başlangıcı ve süresiyle de boy uzamasının durması ilişkilendirilebilmektedir.

Boy sınırı :Erkeklerde ve kadınlarda boy sınırı kaç cm dir ?

Beyaz ırkta özellikle Avrupa da boy sınırı , erkeklerde normal boy sınırı 166 cm kadınlarda ise 153 cm olarak kabul edilmektedir.

parmak-uclarinda-yukselmek

Boy uzama belirtileri var mıdır ?

Soru : İyi günler doktor bey ben sporcuyum (kaleci) kalecilikle boy sınırı 1.85 bunun altında olan nadir kaleciler var bende 15 yaşındayım boyum 1.73. Boyumu 185 yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz lütfen şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Zeytin ve Pekmezin bu konuda faydası olacağı söylenir. Ancak kesin bir ön görüde bulunamaz. Bence 185 cm yi zaten bulursunuz bir kaç yıl içinde.

Soru : 20 yaşındayım, anne sütünü sadece 2.5 ay içebilmişim ergenlik döneminde herhangi bir şekilde süt içmek veya süt ürünlerini tüketmedim sevmediğimden dolayı şuan boyum çıplak ayak 1.84 boyumun 1.90 olması sizce bu saat den sonra mümkün müdür ? Vitaminler, süt, peynir, yumurta, yoğurt vb. şeyleri tüketsem bu yaşdan sonra ortalama 5-6 cm uzamam mümkün müdür?

Cevap: 6 santim pek beklenmez ama kesin olarak söylemek mümkün değildir. Herkeste farklı olabilir. Ayrıca özel bir sebep yoksa boyunuz gayet ideal.

Boy uzaması ne zaman durur ?

Soru: Hocam ben 16 yaşındayım 1.67 boyundayım yaklaşık 1-2 senedir boyum hiç uzamıyor acaba kemik yaşıma baktıralarak uzayıp uzamayacağım belirlenebilir mi? Erkeklerde boy kaç yaşına kadar uzar acaba ? Bir de bu boy uzatma ameliyatlarının herhangi bir riski var mı?

Cevap : 16-17 yaş, kızlarda genelde büyüme durur. 167 bence kısa değil ama illa uzatma düşünülüyor ise bu ameliyatın da her ameliyatın olduğu gibi riskleri var . Bence bu boyunuzla sorun olmaz. Yine de siz bilirsiniz.

Soru : Merhaba ben 19 yaşındayım boyum 1,76 bu yaştan sonra uzama ihtimalim var mı ? varsa da uzamak için nasıl beslenmeliyim eğer uzayamıyorsam kemiklerimin irileşmesi için nasıl beslenmeliyim kemiklerim bana göre bayağı zayıf şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

Cevap : Bundan sonra birkaç cm fark edebilir. Kalsiyumdan zengin beslenip, spor yapmanızı öneririm.boy uzaması için yapılabilecek egzerisizler

Body boy kısaltır mı?

Soru : Merhaba ben 16 yaşındayım boş vakitlerimde fitness ve body ile uğraşıyorum eklemlerimden bazen çıtlamalar geliyor, bu normal mi bir de arkadaşlarım body boy kısaltır diyo sizce doğru mu ? Bir de boyum 173 annemin 155 babamın 176 dengeli besleniyorum 4-5 cm daha uzamam mümkün mü ? Cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Cevap : Sonuçta 180 civarında olması beklenir boyunuzun. Fitness ve body çalışmalarının boyuna çok etkisi olmaz diye düşünüyorum. Çıtlamalar normalde de olabilir. Ağrı yoksa sorun değil.

boy kaç yaşına kadar uzar

boy kaç yaşına kadar uzar

Soru : Merhaba 15 yaşındayım boyum 1.68 kilom 54.annemin boyu 1.65 babamın boyu 1.80.Ailemizde kısa sayılabilecek türde kişiler yok.2009 yılında skolyoz theted kord ve sipina bifida ameliyatları geçirdim sırtımda platinler var.Bu yüzden pek spor yapamıyorum.Bu durumda boyum en az ve en fazla kaç cm uzar? Kısa kalmaktan endişeleniyorum. Boy uzunluğumu hızlandırmam için balık yağı yada süt yoğurt tüketmem etkili olur mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂
Cevap : Yaşınız gereği en fazla 1-2 yıl daha büyüyebilirsiniz (kızlarda) tahminen 2-4 cm daha uzayabileceğinizi düşünüyorum. Bahsettikleriniz kısmen bunu destekleyebilir. Fazla aşırı olmamak şartı ile alabilirsiniz.
Soru : Boy kısalması ile ilgili olarak, 45 yaşımdayım boyumda kısalma oluyor, kemik erimesi sorunum yok. Sekiz yıl önce 1.68 iken şimdi 1.64 boy uzunluğum, bu durum normal midir acaba, aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

Cevap : Normal değildir tabii ki. Araştırmak gerek. Bir ortopedi uzmanına başvurmanızda fayda var.

Sinan Bey ‘ in daha önce tedavisini gerçekleştirdiği hastalardan bir kısmı bu sayfada yer almaktadır.

arda

Summary
Boy kaç yaşına kadar uzar? Boy Uzaması Durur mu?
Article Name
Boy kaç yaşına kadar uzar? Boy Uzaması Durur mu?
Description
Boy kaç yaşına kadar uzar, Boy uzama testi var mıdır? Kızlarda ve erkeklerde boy uzaması kaç yaşına kadar olur. Spor yapmak boy uzatır mı?
Author
Publisher Name
Prof. Dr. Sinan Karaoğlu
Publisher Logo