Aşil Tendonu Kopması Nasıl Olur ve Aşil Tendonu Ameliyatı

Sinan KaraoğluAyak1 Yorum

Aşil tendonu kopması, ısınmadan yapılan spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar ve ayak topuğu bölgesine alınan darbeler aşil tendonu kopmasına sebep olabilir. Aşil tendonu kopması sırasında bir ağrı ve ses duyulabilir. Bölgeye elimizle dokunduğumuzda boşluk hissedilebilir.

Aşil Tendonu Nasıl Kopar?

Ülkemizde en çok futbol oynarken ortaya çıkar. Aşil tendonu, baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın ve güçlü bir tendondur. Bilekten baldıra kadar uzanır. Aşil tendonu parmak uçlarında vücudu kaldıran en önemli yapıdır, insanın koşma ve yürümesinde önemli rol oynamaktadır.

Bu kalın ve sağlam aşil tendonu kopması veya yırtılması(aşil tendonu rüptürü) genellikle spor aktivitelerinde olduğu kadar basit bir ev işi sırasında ya da merdiven inip çıkarken bile oluşabilir.

Aşil tendonu nedir, nasıl kopar,tedavisi nedir

aşil tendonu nerede

Aşil tendonu kopması en sık erişkin yaş grubunda görülmektedir.

Kopma ya da yırtılmanın en sık görülen nedenleri arasında ilk sıraları; ısınmadan yapılan spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar alıyor. Sanılanın aksine, tendon üzerine direkt travmalar bu sebepler arasında çok nadir yer alıyor.caner_sakatlandi

Beşiktaşlı Caner Erkin de aşil tendonu koparmıştı.

Bunların dışında kronik aşil tendinitleri yani tendonun topuğa yapışma yerindeki uzun süreli ağrı ve kalınlaşmalar da yırtılmanın diğer nedenleri arasında bulunuyor. Aşil tendonu kopması ile bazı antibiyotiklerin de ilişkisi vardır.

Prof. Dr. Sinan Karaoğlu Aşil tendon yaralanmaları -Sağlık Merkezi Programı

Aşil Tendonu Kopması Belirtileri

Aşil tendonu kopması sırasında yüksek ses ve ağrı oluşur. Tendonun kopması sonrası yırtılma ile birlikte bir ağrı hissedilmektedir. Ayak bileğinin ya da baldırın arkasında gerçekleşen kopma, genellikle uzaktan bile duyulabilecek kadar şiddetli bir ses çıkarır. Bununla birlikte topuk kemiğinin üstünde oluşan çökme, morarma ve kasta kuvvetsizlik, aşil tendonunun koptuğunun bir göstergesidir. Ağrının şiddeti, kopmadan belli bir süre sonunda azalmaya başlar ve ayak parmaklarına giden tendonlar sayesinde ayak bileğini oynatmak mümkün olabilir. Ancak hasta yürürken kendini ileri itemez ve parmak uçlarında yükselmesi imkansızlaşır.

Aşil tendonu kopması çok basit bir sebeple veya darbe almadan bile gerçekleşebilir. Mesela halı saha maçında genelde sporcu da bileğinin arkasında bir darbe olduğunu düşünür  fakat sadece koşarken bile aşil tendonu kopabilir. Hasta bunu ilk ses duymasıyla anlayabilir. Eliyle aşil tendonu bölgesini kontrol ettiğinde orada bir  çökme ve boşluk oluşmuştur.

Bileğin arkasında bulunan iki taraflı bağ kopmuştur.Genellikle bu tendonda zayıflama neticesinde bardağı taşıran son damla olarak aşil tendonu kopması gerçekleşmiş olabilir. Yani hastalarda topukda bir ağrı meydana geldiğinde bunun doktor tarafından kontrolü belki erken teşhisle tedavi edilebilir.

Aşil tendonu kopması ülkemizde en çok futbol oynarken ortaya çıkar.

Düzenli yapılan germe egzersizleri bu riski azaltır. Bazı antibiyotikler ise aşil tendonu kopmalarıyla ilişkilendirilir. Kinolon grubu antibiyotikler, aşil tendonu kopma olasılığını artırır. Ayrıca yürümede ve koşmada en önemli etkenlerden aşil tendonların, iki ayakta da güçlü olması çok önemli. Aşil tendonu kopmasına antibiyotikler de neden olabilir ,diyabet hastalarında aşil tendonu kopması daha sık görülebilir.

Aşil Tendonu  Kopması Tedavisi: 

Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü doktoru Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Genç ve erişkin yaş gruplarında sık rastlanan ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen aşil tendonu kopması, cerrahi tedavi ve  erken fonksiyonel rehabilitasyon ile tedavi edilebilir. Erken fonksiyonel tedavisinde öncesinde prp yöntemi uygulanıp daha sonra tendona erken dönemde yük bindirerek o bölge daha çok çalıştırılarak mekanik bir iyileştirme sağlanabiliyor.

Aşil Tendonu Ameliyatı Sonrası:

Aşil tendonu ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastanın ayağı 1  ay kadar sabit tutulur daha sonra ayağında brace ile hasta yürümeye başlar. Ameliyat sonrasında günde 3-4 saat çıkarıp egzersizler  yaparak 2 ay süre sonrasında ayakkabı kullanımına hasta geçebilir. 2. aydan sonrada fizik tedavi egzersizleri yaparak aşil tendonu güçlendirilir.Tekrar kopma riskini azaltmak için egzersizler ve beslenmeye dikkat etmemiz gerekir.Bu tedavi öncesinde uygulanan prp tedavisi nedir bunu açıklamak gerekirse ;

Prp tedavisi yöntemi  ile yani, hastanın kendi kanından hazırlanan bir solüsyon ile aşil tendonu kopması ameliyatsız tedavi edilebilmektedir” dedi.

aşil tendonu kopması

aşil tendonu kopması

PRP tedavisi yöntemi ile ameliyatsız tedavi seçeneği tedavisinde önceleri açık ameliyat tercih edilen aşil tendonu kopmasında, günümüzde prp adı verilen hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plasma ile ameliyatsız tedavi seçeneği gündeme gelmiştir.

PRP tedavisi ile özel bir tüpün içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemi yani yüksek devir ile tüplerdeki kan bioteknolojik bir yöntemle bileşenlerine ayrılır. Böylece mililitrede 1.5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir plasma elde edilir. Prp tedavisi, kısa süreli alçıyla fonksiyonel rehabilitasyona destek amaçlı kullanılmaktadır ve cerrahi ameliyattan çok daha kolaydır. Tendonu iyileştiren tek başına prp değil, kısa süreli alçılama ve fonksiyonel rehabilitasyondur.

Daha sonra egzersizler ile iyileşmenin hızlanması sağlanır. Cerrahi tedaviye göre daha çabuk iyileşme sağlayan fonksiyonel rehabilitasyon ve prp tedavi sonrası oluşabilecek komplikasyon ihtimallerinin de önüne geçilmiş olur.Normalde de var olan bir iyileşme süreci prp ile güçlendiriliyor Prp ile vücutta kesilen bir yerin, kırılan kemiğin ya da kopan tendonun iyileşmesi daha kuvvetli hale getirilmesi mümkündür. Bir ay içerisinde travmadan oluşan dokudaki boşluk tamamen dolar ve kuvvetlenir.

Dokudaki açıklığın büyüklüğüne göre prp tedavisi bir seans veya daha fazla da yapılabilir. Travmanın oluşmasından sonraki ilk haftada hasta dinlendirilmeli, yürüyüş koltuk değnekleri yardımıyla yapılmalıdır. Bir ay sonunda ise aşil tendonlarını zorlamayan ve aşırı germeyen basit egzersizler ile özellikle yüzme önerilir.

Asil-tendonuAşil tendonu ameliyatı ne zaman gereklidir?

Bazı vakalarda problemi düzeltmek için cerrahi yöntemler gerekebilir. Bu teknikler, ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir. Ortopedi doktorunuz ameliyatın tipi hakkında aşağıdaki tedavi seçeneklerini sunabilir:

  • Artrodez ya da ayak ve ayak bileğindeki bir veya daha fazla kemiğin kaynaştırılması.
  • Osteotomi veya kemiğin, doğru olarak dizilmesi için kesme ve yeniden biçimlendirme.
  • Eksizyon veya kemiğin ve kemik çıkıntısının çıkartılması.
  • Sinovektomi veya tendonu kaplayan kılıfın temizlenmesi.
  • Tendon transferleri ya da tendon uzatmaları.

Aşil tendonu egzersizleri nelerdir ? 

aşil tendonu ameliyatı sonrası egzersizler

aşil tendonu egzersizleri

Aşil Tendonu Kopması Yaşayan Hastaların Soruları

Aşil tendonu egzersizlerinde görüldüğü gibi aşil tendon ameliyatı sonrası yapılacak egzersizler için doktorunuzla görüşüp aylara ve durumuna göre bir fizik tedavi programı ve egzersiz programı hazırlaması gerekecektir. Merdiven de yükselme, germe egzersizleri, sandalyede yapılabilecek egzersizler, tera band yardımıyla yapılabilecek egzersiz gibi seçenekler mevcuttur. Achillessehne tedavisi ve Achillessehne nedir şeklinde yurt dışı aramalarla gelen hastalarımız için de Sinan Bey ile iletişime geçilebilir.

Sinan Beye Aşil tendonu kopması ve aşil tendonu ameliyatı ile ilgili yöneltilen sorular ;

Soru : Merhaba hocam, iki kere aşil tendonu ameliyatı oldum, ikinci ameliyatı 2.5 ay oldu,  aşil tendonu ameliyatı sonrasında yürümeye başladım fakat  ayak ucuma yükselemiyorum (aşilin topuğa yapıştığı yerden kesilmişti tendonum) ve topuğumda ağrı oluyor yükselmeye çalıştığım zaman bu nedenden dolayı yürürken de topuğumda ağrı oluyor ve bileğimin dış yanında şişlik oluyor yürüdüğüm zaman.Bu ağrılar normal mi? Aşil tendonum tam iyileşmediği için mi böyle ağrı oluyor acaba ? Teşekkürler.

Cevap : Biraz daha zaman gerekli sanırım. Aşil tendonu iyileşme sürecinde fizik tedavi egzersizlerinin düzenli olarak yapılması gerekir bunu unutmayınız.

Soru : Slm hocam 6 yıl önce aşil tendonu ameliyatı oldum, şimdi ayağım çok zorlanıyor fazla yürüyünce ve  koşunca ağrı yapıyor ne tavsiye edersiniz egzersiz veya ilaç olarak öneriniz nedir ?

Cevap : Düzenli yapılan kuvvet egzersizleri ve esneklik hareketleri tendon sağlığı açısından önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenme, ayakkabı seçimi de önemlidir.

Soru : Merhaba doktor bey, ben 17.08.2011 günü sağ aşil tendonu ameliyatı oldum. Ancak 10 gün geçmesine rağmen şişlik inmedi ve önceleri dikiş arasından kan sızıyordu. şimdi deri kapandığı için yara bölgesinde hematom oluşuyor. Ayağımı aşağıya doğru sarkıttığımda o bölgeye kan toplanıyor ve ağrı yapıyor ayağımı sürekli yukarı da tutuyorum ve buz uyguluyorum ancak bir gelişme olmuyor ne tavsiye edersiniz?

Cevap: Anlattıklarınız normalde olabilecek şeyler. 10 gün içinde azalıp geçecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine devam edin. Ben ameliyatsız tedavi taraftarı olduğumdan çok yardımcı olamayacağım  PRP ile  Aşil tendonu kopmasında Ameliyatsız Tedavi (PRP enjeksiyonu ve sonrasında kısa bacak alçısı)

Soru : Hocam 5 yıl önce sol aşil tendonum kopmuştu şimdi de bayramda sağ aşil tendon koptu. doktorum bana ameliyatın zor olduğunu üzerine lenf koydğunu ucu ucuna dikemediği liflerin çok ince olduğunu söyledi. Şu an kasığa kada alçıda 37 tane dikişim var bununla alakalı öneri ve bilgi verirmiisniz bundan sonra egzersiz yada yapmam ve yapmamam gerekenleri söylermişiniz. lenf atmak ne demek söylermisiniz. teşekkürler

Sinan-karaoglu

Prof. Dr. Sinan Karaoğlu Acıbadem Hastanesi

Cevap : Lenf atmak ne demek bilmiyorum. Belki bir yanlış anlama olabilir. Doktorunuz başka bir şey demiş olabilir (Flep  demiş olabilir ?)
Ben son 4-5 yıldır Aşil tendonu kopmasını ameliyatsız tedavi ettiğim için çok yorumda bulunamayacağım .Cerrahi tedavi yapıldığı için en doğrusu doktorunuzun tavsiyeleri ile devam etmenizdir. Zira tendonun ameliyattaki durumunu, dikişlerin ne kadar sıkı-güvenli olduğunu en iyi ameliyatı yapan doktorunuz bilir.

Soru: Hocam merhabalar, 17 nisan pazar günü maç sırasında feyk atıp dönerken aşil tendonum koptu. Çekilen ultrasonda tama yakın bir kopma var dendi (%80-90 oranında ) 19 nisan salı günü aşil tendonu ameliyatı oldum 6 hafta alçıda kaldı alçı çıktıktan 1 hafta sonra fizik tedaviye başladım 10 gün içinde koltuk değneklerini bıraktım zorlamadan sekerek yürüyebiliyordum 30 günlük fizik tedavi sürecine 4 gün kala yolda yürürken tekrar bir acı hissettim.

ilk kopmada ki acıya yakın hemen ultrason ve mr çektirdim koptu dediler ve çok ciddi anlamda şişti biraz da morardı farklı doktorlara gittim iki gün içinde ameliyat dediler sonra başka bir doktor (levent köstem ) alçıyla bu kopma düzelir dedi ve tekrar alçıya alındı şu an 3 ün oldu alçıya alınalı ve 6 hafta kalacak dedi size sorum bu süreçte tekrar ameliyat olmadan tendon kaynarmı ve en önemlisi bu iki kopma olayı sonucu benim normal yürüyüşümde bir aksana kalıcı bir hasar meydana gelir mi şimdiden çok teşekkürler

Cevap :  Evet alçı ile tedavi ; alternatif yöntemler arasındadır. Ben akut yırtıklarda da primer olarak alçıyı tercih ediyorum. Ancak ilave olarak PRP enjeksiyonu da yapıyorum . 1 ay kadar diz altı alçı ve sonrasında bot ile yürütüyorum. Toplamda 2 ay dolunca da topuk yükseltisi ile yürümeye devam. 3 ay dolunca yükseltisiz (normal) ayakkabı öneriyorum.

Her ne kadar tekrar kopma ihtimali ameliyatsız tedavilerde daha çok denilse de ameliyat sonrası da görülebiliyor. Kaldı ki ben fark olduğuna inanmıyorum. Bu yüzden rehabilitasyonda biraz daha dikkatli olmak önerisiyle beraber Levent hocanın önerilerine devam edebilirsiniz.

Sinan Bey ‘ in daha önce tedavisini gerçekleştirdiği hastalardan bir kısmı bu sayfada yer almaktadır.

arda